Łoś z dłutowskiego lasu
Wybierając się do Dłutowa pokonamy nie tylko kilometry, ale też… lata, jakie dzielą nas od II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. stacjonujący pod Aleksandrowem Łódzkim III Pluton 212. Eskadry Bombowej otrzymał rozkaz bombardowania niemieckich kolumn w okolicy Wielunia. Formację trzech samolotów Łoś przechwyciło niestety osiem Messerschmittów. Zginęła cała załoga pierwszego samolotu, z drugiego uratowała się jedna osoba, z trzeciego – wszyscy. Pilotom pomogli chłopi ze wsi Dłutówek, a na pamiątkę tamtych zdarzeń w 2009 r. odsłonięto replikę samolotu PZL P.37 B Łoś – dokładnie w miejscu jego przymusowego lądowania. Dokładną lokalizację znajdziecie TUTAJ

fot. Andrzej Oset/www.altair.com.pl
Charzewski młyn
Choć dzisiaj żaden z nich już nie pracuje, to na terenie współczesnej Łodzi działało swego czasu nawet kilkanaście młynów. Pozostałości jednego z nich znajdziemy (jeśli dobrze poszukamy!) w okolicy lotniska Lublinek. Znajduje się w dawnej osadzie Charzew, między kładką na Nerze a właśnie lotniskiem. Po wytropieniu młyńskich pozostałości możemy odpocząć tuż obok, na Uroczysku Lublinek.
fotografia poglądowa, źródło: pixabay
Grunwald (ale nie ten, o którym myślicie)
Pod wsią Grunwald obok Aleksandrowa Łódzkiego nie doszło może do żadnej wielkiej bitwy, ale nadal można zrobić sobie zdjęcie z tabliczką ogłaszającą nazwę miejscowości. Sporo ciekawego znajduje się też w bezpośredniej okolicy Grunwaldu. Można ruszyć choćby w stronę stawów w Bełdowie albo w drugą stronę, do Woli Grzymkowskiej, gdzie znajdziemy ruiny pałacu. Nieco dalej, w Kazimierzu, pojedziemy mostem na rzece Ner.
Środek Polski. Tylko który?
Można jechać na Hel i zobaczyć “początek Polski”, ale można też jechać do… Piątku w województwie łódzkim i zobaczyć, jak wygląda Polski środek. Tam bowiem wyznaczono go w 1969 r. i taką sławą cieszy się do dziś, choć trzeba dodać, że… niekoniecznie słusznie. Po pierwsze pomiary z lat 60. wskazały nie sam Piątek, ale wieś leżącą w jego gminie – Goślubie. Po drugie, nie uwzględniono wówczas wód terytorialnych. Aktualnie Państwowy Instytut Geologiczny za geodezyjne serce kraju uznaje punkt w miejscowości Nowa Wieś obok Kutna. Geograficzne współrzędne punktu to 52°11′27.95″N oraz 19°21′19.46″E.
fot. Państwowy Instytut Geologiczny
Zmysłowy ogród
Zamiast odchodzić od zmysłów lepiej do nich… pojechać i się wyciszyć. A konkretniej do Ogrodu Zmysłów w Poddębicach. W województwie łódzkim jest jedynym parkiem zdrojowym. Podzielono go na pięć części, a w każdej z nich poznajemy naturę przez różne zmysły: słuch, dotyk, wzrok, węch i orientację przestrzenną. Instalacje tematyczne nie są jednak nachalne, można też po prostu spacerować lub siedzieć i chłonąć otaczającą nas naturę.