Wojna na Ukrainie. 549. dzień rosyjskiej inwazji
godz. 14.45 – Ukraina uważa kontynuację unijnego zakazu importu zbóż za „nie do przyjęcia”.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło 26 sierpnia, że niedopuszczalne jest, aby członkowie Unii Europejskiej kontynuowali zakaz importu ukraińskiego zboża do końca 2023 roku. Oświadczenie to nastąpiło po ostrzeżeniu polskiego ministra rolnictwa Roberta Telusa z 25 sierpnia, że Polska, Słowacja i Bułgaria , Rumunia i Węgry jednostronnie zakazałyby importu zbóż, gdyby UE nie przedłużyła zakazu.
⚡️Ukraine says continuation of EU ban on grain imports ‘unacceptable’.
Ukraine’s Foreign Ministry said on Aug. 26 that it is unacceptable for European Union members to continue the ban on Ukrainian grain imports until the end of 2023. The announcement followed Polish…
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) August 26, 2023
godz. 13.39 – Ukraińska Prokuratura Generalna wystąpiła o ekstradycję Jana Pietrowskiego zatrzymanego w Finlandii i podejrzewanego o działalność terrorystyczną. Mężczyzna jest poszukiwany listem gończym za współpracę z pro-rosyjskimi władzami samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej.
“Aby zapobiec deportacji podejrzanego do Federacji Rosyjskiej – co uniemożliwiłoby jego ekstradycje – biuro prokuratora przesłało oficjalny wniosek o zatrzymanie i tymczasowy areszt wobec niego” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu ukraińskiej Prokuratury Generalnej.
Wkrótce fińskie władze mają otrzymać również dokumenty potwierdzające terrorystyczną działalność Jana Pietrowskiego na terenie Ługańskiej Republiki Ludowej. Ukraińskie władze oskarżają Rosjanina również o zbrodnie popełnione w Donbasie w latach 2014-15.
Warto przeczytać
Od roku 2004 Jan Pietrowski mieszkał w Norwegii, skąd został deportowany w roku 2017.
W ubiegłym roku kierowana przez niego neonazistowska grupa paramilitarna Rusicz brała udział w inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Działając głównie w obwodach charkowskim i chersońskim dopuszczała się okrucieństw, tortur i zabójstw. Wcześniej bojówkarze Rusiczy walczyli po stronie prorosyjskich separatystów na terenach ukraińskiego Donbasu.
godz. 10.30 – Żołnierze ukraińscy walczący pod miejscowością Robotyne w obwodzie zaporoskim są przekonani, że przedarli się przez najtrudniejszą linię obrony Rosjan na południu Ukrainy i teraz pójdą naprzód szybciej – relacjonuje w sobotę Reuters w reportażu o walkach w tym rejonie.
godz. 8.40 – Brytyjski wywiad: W miarę jak Ukraina stopniowo zdobywa przewagę na południu, doktryna Rosji sugeruje, że będzie ona próbowała odzyskać inicjatywę poprzez powrót do ofensywy na poziomie operacyjnym. Jednym z potencjalnych obszarów takiego działania jest Kupiańsk-Lyman.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 26 August 2023
Find out more about Defence Intelligence’s use of language: https://t.co/S2gIiCffTK
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/Z3JuKMXE3U
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) August 26, 2023
godz. 7.30 – Całkowite straty bojowe wroga od 24.02.22 do 26.08.23 według Sztabu Generalnego Ukrainy.
godz. 7.20 – Sztab Generalny Ukrainy o sytuacji na froncie.
W ciągu ostatniego dnia wróg wystrzelił 2 rakiety i 62 naloty powietrzne, wykonując 89 pożarów z systemów ognia odrzutowego na pozycjach naszych wojsk i osad. W wyniku udanej pracy bojowej siłami i środkami sił powietrznych 2 skrzydlate pociski “Caliber” i 4 uderzenia BPLA “Shahed-136/131”. W wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych niestety wśród ludności cywilnej są ofiary śmiertelne i ranne. Zniszczono budynki mieszkalne, szkoły i inna infrastruktura cywilna. Prawdopodobieństwo ataków rakietowych i powietrznych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie. W ciągu dnia doszło do ponad 40 konfliktów.
godz. 7.00 – W czwartym dniu od katastrofy lotniczej, do której doszło w Rosji wciąż nie została oficjalnie potwierdzona tożsamość 10 ofiar.
Na pokładzie maszyny mieli się znajdować dowódcy najemniczej Grupy Wagnera, w tym koordynator Jewgienij Prigożyn i jego zastępca Dmitrij Utkin posługujący się pseudonimem Wagner. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej bada DNA ofiar i zawartość czarnych skrzynek.
Nadal nie wiadomo co stanie się z wagnerowcami. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że formalnie nie istnieje taka struktura. Ukraińsko-izraelski ekspert wojskowy Dawid Szarp tłumaczy, że wersja wskazująca na zestrzelenie samolotu rakietą jest mało prawdopodobna. “Zestrzelenie samolotu ciężką rakietą w biały dzień stwarza ryzyko, że moment trafienia zostanie przez kogoś zarejestrowany na wideo, i że ktoś nagra ślady rakiety. Wreszcie korpus samolotu i ciała ofiar będą naszpikowane odłamkami rakiety” – dodaje ekspert wojskowy.
Amerykański Instytut zauważa, że dowódcy wagnerowców nie opublikowali oficjalnego oświadczenia w sprawie śmierci Prigożyna i Utkina. Według analityków może to oznaczać, że w szeregach najemników panuje chaos i nie widzą co mają zrobić, albo dostali od Kremla polecenie zachowania milczenia. Amerykańscy eksperci podnoszą także kwestię możliwego konfliktu wagnerowców z resortem obrony i podkreślają, że jeśli najemnicy podejmą jakieś działania, to nie w tej chwili.