Panie wojewodo czy mieszkańcy województwa łódzkiego to zdrowi ludzie?
Mieszkańcy województwa łódzkiego, tak jak i całej Polski, to są mieszkańcy, którzy mają dość duże problemy zdrowotne. Ja myślę, że w województwie łódzkim te problemy są. Myślę, że nawet trochę większe niż w pozostałej części Polski. To wynika z różnych uwarunkowań, między innymi tych związanych z przemianami po 1989 roku, z dużym bezrobociem. Jeśli jest duże bezrobocie, większa bieda, to mniejsza jest dbałość o swoje zdrowie. I niestety ta śmiertelność, umieralność i wiek, do którego do dożywamy – szczególnie w przypadku mężczyzn w województwie łódzkim – jest niższy niż w pozostałej części kraju.
Żeby nie chorować, warto zapobiegać. Żeby zapobiegać to profilaktyka. Program profilaktyka 40+ w ubiegłym roku sprawdził się. Będzie kontynuowany?
Tak, będzie kontynuowany. On został rozpoczęty 1 lipca 2021 roku, przedłużony jest do 31 grudnia 2023 roku, ale wiem, że Ministerstwo Zdrowia już planuje przedłużenie tego programu do 30 czerwca 2024 roku. To bardzo dobrze, dlatego, że jeszcze dodatkowo – mówiłem o tym okresie po 1989 roku – ale przecież pandemia, kiedy i dostępność, i możliwości diagnozowania się i leczenia z powodu innych chorób były mniejsze. To oczywiste, że tak było; tak było nie tylko w Polsce, tak było w całej Europie, na całym świecie. Ale średnia długość życia spadła i musimy te zaległości nasze zdrowotne w tym profilaktyczne nadrobić, mówiąc kolokwialnie. Ja jeszcze powiem tak tutaj, zanim jeszcze o programie 40 plus, który jest bardzo dobry, to chciałbym jeszcze powiedzieć, co wpływa na nasze zdrowie. 50% to jest styl życia, 20% czynniki i genetyczne, 20 środowiskowe, a tylko 10% służba zdrowia. Oczywiście to nie oznacza, że ja bagatelizuję tę część dziesięcioprocentowej służby zdrowia, bo to jest taki języczek uwagi. Ona jest bardzo istotna. Pokazuje to, że kraje wysoko rozwinięte mają zdecydowanie większą długość życia. Ale też pokazuje, ile jest w naszych rękach i tu badanie profilaktyczne, czyli styl życia. 40 plus – bardzo dobrze dobrane badania.
To ja tylko dodam, że – informacje dla naszych słuchaczy – warto tutaj pana wojewody słuchać, bo mówi to też jako lekarz.
Tak jako specjalista chorób wewnętrznych medycyny rodzinnej. Te badania [red. w pakiecie 40+] są naprawdę bardzo dobrze dobrane. Tam jest cały badań laboratoryjnych. Ja chciałbym bardzo zwrócić uwagę, żeby nie przeoczyć tego badania, które tam jest między innymi, a jest bardzo ważne, na przykład badanie kału na krew utajoną.
Bo tam są jest cholesterol, cukier, większość z nas pacjentów, tak nawet nie medyków, wie po co te badania są? Natomiast kał na krew utajoną jest takim bardzo istotnym badaniem, bo to może być pierwszy sygnał, że coś się dzieje w naszym przewodzie pokarmowym, że to może być choroba na przykład z kręgu chorób nowotworowych układu pokarmowego.I wtedy możemy na następne badania profilaktyczne, na przykład na badanie kolonoskopiowe się wybrać i wykryć ewentualny nowotwór we wczesnej fazie.
Wymienił Pan kilka badań z tego pakietu profilaktyka plus ja wiem, że jest ich kilkanaście. To dość szeroki program, taki mocno przekrojowy.
Tak bo, dlatego on jest szeroki przekrojowy, bo skupiony na chorobach układu krążenia, cukrzyca. Nowotwory – czyli to, co jest odpowiedzialne za prawie 50% zgonów w Polsce, bo choroby układu krążenia ponad 20% i nowotwory tuż za chorobami układu krążenia także 20% zgonów. Korzystajmy.
Jeśli nie uda się niestety uchronić i ta profilaktyka, o której mówimy, nie przyniesie rezultatu, zachorujemy, to trafimy do szpitala. Jak się zmieniła baza opieki zdrowotnej? Jak się zmieniła baza służby zdrowia w województwie łódzkim w ostatnich latach?
No zdecydowanie jest unowocześniania baza szpitalna, były duże inwestycje. One się zaczęły jeszcze przed erą pandemii COVID-19, bo przypomnę, że w 2018 roku pod koniec roku została zawarta umowa między Uniwersytetem łódzkim a Ministerstwem Zdrowia na 2. etap rozbudowy centralnego szpitala klinicznego. To jest ponad 430 milionów złotych i ten drugi etap to między innymi uniwersyteckie centrum onkologii, czyli uzupełnienie tej części onkologicznej jakże ważnej, bo jeszcze chciałbym tu wrócić jeszcze troszeczkę do programów profilaktycznych, a bo często jest tak, że mamy te programy, a pacjenci się boją korzystać z nich. Myślę, że boją się dlatego, że boją się tego końcowego rozpoznania. Cały czas jest taki problem, żeby namówić pacjentów na badania. Ale wracając do inwestycji… Z funduszu covidowego 40 milionów złotych na takie dodatkowe inwestycje, bo – i w szpitalach powiatowych, i w szpitalach wojewódzkich – bardzo różny sprzęt potrzebny: szczególnie w szpitalnych oddziałach ratunkowych, ale nie tylko, bo to były i kardiomonitory, defibrylatory, aparaty USG. To były wózki, to były łóżka operacyjne. To były także ambulanse ratownicze, tlenownie, bardzo duży zakres doposażenia tych szpitali, co je unowocześniło. Ale także stworzenie bazy infrastrukturalnej. Okazało się, jak potrzebne są izolatki i w każdym praktycznie oddziale jest ta izolatka potrzebna: jedna, dwie czy trzy. I to zostało wykonane, a w tej chwili przecież pacjentów z COVID-19 leczymy w oddziałach wewnętrznych.
Czyli pandemia – zło, które nas dotknęło – spowodowało to, że pojawiły się nowe inwestycje, które teraz, mimo że nie ma COVIDU-19, będą one nadal służyć.
Tak a to już nie jest z funduszu przeciwdziałania COVID, ale też trzeba o tym powiedzieć, bo to 2 bardzo duże inwestycje. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w zeszłym roku dostało 264 miliony dofinansowania na inwestycje i Centralny Szpital Kliniczny 106 milionów, czyli łącznie 370 milionów tylko w 2022 roku. To teraz się dzieje, teraz jest realizowane. Ale oczywiście to nie tylko te pieniądze na inwestycje. Bardzo został zwiększony budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Powiem tylko, że województwo łódzkie w 2015 miało ten budżet na poziomie trochę więcej niż 4,5 miliarda złotych, w 2023 roku to już jest 9 miliardów złotych. Wzrost dwukrotny. Oczywiście pacjenci to odczuli, ale jeszcze może nie w takim zakresie, jakby chcieli. Trzeba powiedzieć jeszcze jedną rzecz: musieliśmy zatrzymać medyków, lekarzy, pielęgniarki. I duża część, myślę, że większa niż w innych krajach, została przeznaczona na płace po to, by medycy nie wyjeżdżali za granicę. I to się stało, inie wyjeżdżają. Teraz myślę, że ten efekt pieniędzy głównie będzie odczuwany przez pacjentów.
Przypomnijmy, że od 1 lipca zmienią się uposażenia w służbie zdrowia, a naszą rozmowę chciałbym, żebyśmy zakończyli zaproszeniem na wydarzenie chyba bezprecedensowe w województwie łódzkim, wydarzenie, które ma podkreślić rolę ojca w rodzinie.
Program jest realizowany od 3 lat przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pierwsza edycja w 2021 roku to była tylko Warszawa, ale okazało się, że było olbrzymie zainteresowanie, więc w 2022 druga edycja to już były wszystkie województwa. A w tym roku Wojewoda Łódzki zorganizował konkurs, który wygrała Fundacja Akademicka z Warszawy. I w najbliższą niedzielę, 18 czerwca w parku imienia księcia Józefa Poniatowskiego o godzinie 10.00 ponad 400 uczestników. To są ojcowie z dziećmi, bo to jest gra „Przygoda z tatą”. Tam będzie 10 stacji. Różne zagadki do rozwiązania, testy sprawnościowe, fizyczne. Myślę, że znakomite propagowanie ojcostwa, tego by ojcowie mieli tę aktywność. Ale ja śmieję się, że to powinna być aktywność analogowa nie cyfrowa właśnie, czyli taka jak będzie w tę niedzielę, czyli aktywność turystyczna, sportowa, czytanie, a nie wspólnego na przykład grania w gry komputerowe. Uważam, że ta część analogowa w tym wypadku jest korzystniejsza także, choć zgłoszenia można było dokonywać internetowo. Wiem, że już cała pula 400 miejsc została wykorzystana. To cieszy, ale ja też namawiam, żeby samorządy na przykład wzięły przykład z tego programu i ze swoich pieniędzy realizowały takie w mniejszej skali, bo to także jest propagowanie historii swojego regionu.
Zabrakło miejsca, tak? No to kto chciałby podejrzeć grę miejską? Przygoda z tatą? Zapraszamy do parku Poniatowskiego już w najbliższą niedzielę. A ja, dziękuję za rozmowę. Gościem Radia łódź był Karol młynarczyk, wojewoda łódzki. Dziękuję bardzo.