Szacują wysokość dofinansowania
Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński przybliżył procedury, z jakimi wiąże się dodatek węglowy. Urząd Wojewódzki zwrócił się na razie do wszystkich gmin z prośbą o przygotowanie szacunków na jaką wysokość zostaną złożone wnioski o dofinansowanie.
– Do jutra spłyną do nas wszystkie te zakładane sumy, zakładane przez samorządy naszego województwa. Następnie przekażemy te założenia do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wówczas w ramach rządu odbędzie się normalna procedura wypłacenia tych środków do budżetu wojewody, a ja następnie bardzo szybko przekażę te środki do wszystkich gmin – mówi Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.
Skorzysta od 170 do 200 tys. beneficjentów
Łódzki Urząd Wojewódzki zakłada, że w województwie łódzkim wnioski o dodatek węglowy w sumie wyniosą od 500 mln zł do nawet 650/700 mln zł. To oznacza, że z dodatku skorzysta 170 tys. – 200 tys. beneficjentów. Wojewoda przypomniał o warunku jaki trzeba spełnić, by otrzymać dodatek.
– Taki wniosek może złożyć osoba mieszkająca w gospodarstwie ogrzewanym głównie za pomocą węgla, jedynym wymogiem jest wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która to jest prowadzona elektronicznie i zdalnie przy Głównym Inspektorze Nadzoru Budowlanego. Wszyscy mieli obowiązek wpisać się do tej bazy – tłumaczy Tobiasz Bocheński.
Wnioski o dodatek węglowy można składać elektronicznie, papierowo w urzędzie gminy lub za pomocą Poczty Polskiej.