Przenosiny Teatru Pinokio do dawnej przędzalni
Prace przy rewitalizacji dawnej fabryki Wigencji dobiegają końca, wkrótce więc przenosiny Teatru Pinokio. Przeprowadzi się on do Wigencji z nieruchomości przy ul. Kopernika 16, o którą upomnieli się dawni właściciele, a dokładnie ich spadkobiercy. Mieli oni wątpliwości co do zasadności wywłaszczenia tej nieruchomości w 1952 r. Dlaczego? Budynek wywłaszczono by powstał w nim teatr. Jednak Teatr Pinokio już w nim działał od 1950 r. O tym, że budynek ma zostać przejęty na cele użyteczności publicznej, zdecydowało w latach 50. Prezydium Rady Narodowej. Jednocześnie oddano go pod zarząd Państwowych Teatrów Lalek w Warszawie z tymczasową siedzibą w Łodzi.
Spadkobiercy dawnych właścicieli upomnieli się o budynek
Spadkobiercy dawnych właścicieli upomnieli się o nieruchomość przy Kopernika 16 już w 2003 r. Oczekiwali rekompensaty finansowej ze strony magistratu za przejęcie ich mienia. Gdy urząd miasta odmówił, w 2008 r. zażądali unieważnieniu decyzji o upaństwowieniu nieruchomości. Trzy lata później wniosek spadkobierców został odrzucony przez ministra infrastruktury. Jednak już w grudniu 2014 r. minister infrastruktury i rozwoju uznał, że decyzja podjęta w 2011 r. nie jest ważna. Z kolei od tej decyzji odwołał się łódzki magistrat, ale w tym samym czasie, czyli w 2015 r. uznał, że trzeba szukać innej siedziby dla aktorów, bo przenosiny Teatru Pinokio są nieuniknione.
Wstępne analizy nie były optymistyczne
Wybór padł na dawną fabrykę Wigencji przy ul. Sienkiewicza 75/77, należącą pierwotnie do Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana. W tym roku dawna przędzalnia świętuje swoje 100-lecie. Podczas rewitalizacji budynku powstały dwie profesjonalnie wyposażone sale teatralne, rodzinna restauracja ora biblioteka. Wkrótce przestrzeń teatralną zajmie Pinokio. Co ciekawe, wstępne analizy wskazywały, że przenosiny Teatru Pinokio do Wigencji nie będą możliwe. Przeszkodą były stropy, przez które trudno było pomieścić scenę oraz widownię. Rozwiązaniem problemu okazało się dobudowanie hali szedowej.
Inspiracje z Paryża
W Wigencji powstanie również Centrum Sztuki dla Dzieci i Młodzieży. Jak w 2017 r. tłumaczyła prezydent Łodzi, inspiracją do zaaranżowania wnętrza dawnej przędzalni było paryskie centrum nauki i techniki, które ma bardzo dużą strefę przeznaczoną dla dzieci.