Bezpieczne grzybobranie 2022 – apel policji
Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej apelują do wszystkich grzybiarzy o rozwagę i dobre przygotowanie do spacerów po lesie. Apel został wystosowany po poszukiwaniach 80-latka, który wybrał się na grzybobranie bez telefonu komórkowego. Mężczyzna zostawił komórkę w domu, ponieważ nie chciał jej zgubić.
80-latek wyszedł na grzyby i ślad po nim zaginął
80-letni mężczyzna wybrał się na grzyby do lasu w Babsku, w powiecie rawskim. Wyszedł rano z domu, a gdy po południu wciąż nie wracał, rodzina zaalarmowała policję. Wszczęto poszukiwania
– Do pomocy przyszli sąsiedzi, rodzina, ochotnicza straż pożarna, leśnicy oraz myśliwi. Podczas działań zostały wykorzystane psy tropiące oraz śmigłowiec z kamerą termowizyjną – mówi mł. asp. Agata Krawczyk, oficer prasowy KPP w Rawie Mazowieckiej.
W czasie poszukiwań rawscy policjanci otrzymali informacje z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dzięki nim udało się odnaleźć 80-latka. -Z ostał odnaleziony na terenie powiatu skierniewickiego przez patrol z Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach. Mężczyzna oddalił się od domu blisko 20 kilometrów – przekazuje mł. asp. Agata Krawczyk.
Szczęśliwy finał poszukiwań 56-letniego grzybiarza z Pabianic
W poniedziałek (26 września) także policjanci z Pabianic byli zaangażowani w poszukiwania 56-letniego grzybiarza. Mężczyzna wybrał się do lasu i zaginął na terenie leśnym w okolicach Ślądkowic, w gminie Dłutów. O braku kontaktu z mężczyzną powiadomiła zaniepokojona małżonka, która poprosiła o pomoc mundurowych.
– Informacja o zaginięciu wpłynęła do dyżurnego pabianickiej komendy po godz. 20. Jak ustalili policjanci około godz. 14.30 56-letni mężczyzna wybrał się na grzyby. Nie miał ze sobą telefonu komórkowego. Mimo długiego upływu czasu i zmroku mężczyzna nie powrócił do miejsca zamieszkania – mówi podkom. Ilona Sidorko, oficer prasowy KPP w Pabianicach.
W poszukiwania mężczyzny poza policjantami i przewodnikiem z psem tropiącym zaangażowali się także strażacy ochotnicy z:
- Dłutowa,
- Ślądkowic,
- Tążewy,
- Pawlikowic,
- Rydzyn.
Wyczerpanego i słabego mężczyznę udało się odnaleźć około godz. 1.00 w nocy. – Z jego relacji wynikało, że zasłabł w lesie, a gdy się ocknął, było już ciemno. Szukał drogi powrotnej. Mężczyzna został przekazany pod opiekę ratowników medycznych – przekazuje podkom. Ilona Sidorko.
Sezon grzybowy w pełni. Zgubić się w lesie nietrudno. Stąd apel policji, by zawsze informować bliskich o naszym wyjściu na grzyby i dobrze się do niego przygotować.
Bezpieczne grzybobranie – co należy ze sobą zabrać?
- naładowany telefon,
- latarkę,
- niezbędne leki,
- ciepłą odzież,
- jedzenie,
- elementy odblaskowe.
Jak przekonują policjanci, bezpieczne grzybobranie to m.in. takie, na które nie wybieramy się w pojedynkę. Jeśli jednak już dojdzie do takiej sytuacji, powinniśmy przekazać bliskim informacje dot. miejsca naszego pobytu i przybliżonego czasu powrotu.
Wybierając się do lasu w towarzystwie, nie wolno nam oddalać się od innych osób – powinno się pozostać z nimi w kontakcie wzrokowym.
Z kolei rezygnując z grzybobrania, koniecznie trzeba o tym poinformować osoby towarzyszące. Warto również kontrolować i zapamiętywać punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego się wyruszyło.
Zastosowanie się do ww. wytycznych zagwarantuje nam bezpieczne grzybobranie.