Więcej kultury. Artur Gotz o swojej najnowszej płycie
1 sierpnia będziemy obchodzić okrągłą 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji Artur Gotz przygotował płytę „Litania piwnic 1944”.
Jak mówi artysta, to album zupełnie inny od tych, które do tej pory nagrał. – Poruszałem się wcześniej na granicy satyry, kabaretu i vintage-popu. W tym przypadku skupiłem się w większości na poezji, poprzez którą próbuję opowiedzieć o powstaniu warszawskim w 80 lat później – mówi. Jak dodaje Warszawa zawsze go fascynowała.
W 2009 roku trafiłem do obsady spektaklu „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, w reżyserii Jerzego Bielunasa, w Teatrze Kamienica. Wtedy twórca tego niezwykłego miejsca, czyli Emilian Kamiński, zaszczepił we mnie miłość do Warszawy. Nikt wcześniej z takim przejęciem nie opowiadał mi o warszawskich powstaniach, czyli o powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku i o powstaniu warszawskim 1944 roku. To dzięki Emilianowi poznałem powstańców i ludność cywilną stolicy. To fascynujące, a jednocześnie bardzo smutne, że tamtej Warszawy już nie ma – dodaje.
Artur Gotz podkreśla, że jego najnowsza płyta przypomina o wielkiej euforii na początku sierpnia, ale jednocześnie nie pomija tragedii, z którą musiała zmierzyć się ludność cywilna Warszawy. Wykorzystane zostały opisy nalotów samolotów i spadania bomb oraz makabryczne obrazy ukrywania się ludności w piwnicach, aż po dzień kapitulacji, czyli 2 października.
Album zostanie zaprezentowany podczas koncertów. Najważniejszy z nich odbędzie się 3 sierpnia przed Izbą Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na warszawskiej Woli.
Artur Gotz był gościem Małgorzaty Warzechy w najnowszym odcinku audycji „Więcej kultury”.
Posłuchaj:
- „Wiêcej Kultury Artur Gotz 260724 na stronê” z albumu „S³owo”.