Weekend majowy w okolicach Łodzi. Każdy znajdzie coś dla siebie
Kto wziął sobie w pracy wolne 2 maja, urlopowanie może rozpocząć już w czwartek. Ale nie wszyscy mają tyle szczęścia czy możliwości, dlatego w naszych propozycjach skupiliśmy się przede wszystkim na opcjach jednodniowych – możecie z nich skorzystać np. szukając inspiracji na wycieczkę last minute.
Lipce Reymontowskie. Sielsko i literacko
To tutaj Władysław Reymont umieścił akcję “Chłopów” i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby umieścić tam akcję naszego weekendu majowego. Na pewno warto odwiedzić Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta (pracuje od wtorku do niedzieli, szczegóły W TYM MIEJSCU). Siedzibą placówki są zabudowania dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów – unikatowego w skali kraju dawnego obiektu przemysłowego polskiej wsi jeszcze z XIX w.
Inne warte zobaczenia miejsca w Lipcach Reymontowskich to np.
- Centrum Reymontowskie (Zagroda Ludowa)
- Muzeum Czynu Zbrojnego
- Rezerwat Bukowiec

Ogród romantyczny w Arkadii. Randka na łonie natury
Miejsce założono jeszcze w XVIII w. z inspiracji Heleny Radziwiłłówny. Co tam znajdziemy? Malownicze alejki, ruiny, mostki, stawy… Ktoś mógłby powiedzieć, że panuje tam swego rodzaju miszmasz, ale z drugiej strony ile znacie miejsc, w których obok Świątyni Diany można podziwiać… akwedukt?
- Więcej na temat Arkadii tutaj: Ogród romantyczny w Arkadii. Może być pomysłem na szybką wycieczkę z Łodzi [ZDJĘCIA]

Weekend majowy w okolicach Łodzi. Zamkowy szlak
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w Łódzkiem możemy znaleźć także zamki – i to niemało! Jeśli lubicie dużo podróżować i zwiedzać, możecie zaplanować wycieczkę do kilku obiektów jednego dnia! Na Waszej liście mogą się znaleźć choćby:
- Zamek arcybiskupów gnieźnieńskich w Uniejowie
- Zamek królewski w Łęczycy
- Zamek rycerski w Sobocie
- Zamek w Besiekierach
- Zamek arcybiskupi w Drzewicy
- Zamek arcybiskupów gnieźnieńskich (ruiny)
- Zamek arcybiskupi (w stylu gotyckim) w Oporowie
- Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej
Więcej propozycji znajdziecie TUTAJ.

Weekend majowy w okolicach Łodzi. A może… Fajna Ryba?
W powiecie radomszczańskim znajdziemy najwyższe naturalne wzniesienie w województwie łódzkim – Fajna Ryba. Znajduje się w gminie Przedbórz. U jej stóp leży miejscowość Góry Mokre. Bardziej wnikliwi poszukiwacze przygód mogą podczas wędrówki po Fajnej Rybie dostrzec pozostałości po okopach z czasów II wojny światowej – góra była bowiem fragmentem umocnień, jakimi hitlerowcy chcieli stawić czoła Armii Czerwonej.

Łoś z dłutowskiego lasu. Dla fanów przygód, historii i lotnictwa
Wybierając się do Dłutowa pokonamy nie tylko kilometry, ale też… lata, jakie dzielą nas od II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. stacjonujący pod Aleksandrowem Łódzkim III Pluton 212. Eskadry Bombowej otrzymał rozkaz bombardowania niemieckich kolumn w okolicy Wielunia. Formację trzech samolotów Łoś przechwyciło niestety osiem Messerschmittów. Zginęła cała załoga pierwszego samolotu, z drugiego uratowała się jedna osoba, z trzeciego – wszyscy. Pilotom pomogli chłopi ze wsi Dłutówek, a na pamiątkę tamtych zdarzeń w 2009 r. odsłonięto replikę samolotu PZL P.37 B Łoś – dokładnie w miejscu jego przymusowego lądowania. Dokładną lokalizację znajdziecie TUTAJ

Arboretum w Rogowie. Dla miłośników przyrody i fotografii
Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego jest jednym z największych tego typu ogrodów w Polsce, a istnieje już ponad 100 lat, bo od 1923 r. Na jego terenie znajduje wiele cennych gatunków drzew i krzewów – wycieczka tam to znakomita okazja nie tylko do podziwiania natury, ale też sprawdzenia swoich umiejętności fotograficznych w przyjemnych okolicznościach przyrody. Co ważne, arboretum będzie czynne również w dni świąteczne.
Bądź turystą we własnym mieście!
Nasza ostatnia propozycja nie wymaga wsiadania w pociąg czy samochód, ale może wymagać wyciągnięcia z piwnicy roweru. Próbowaliście kiedyś potraktować miasto, w którym mieszkacie, jako obce? Wyobraźcie sobie, że właśnie przyjechaliście do Łodzi i chcecie zobaczyć, co ma do zaoferowania – na pewno są miejsca, których jeszcze nie widzieliście!
My proponujemy wycieczkę “od parku do parku” – wokół centrum miasta rozsiane są tereny zielone, które mogą być przystankami na Waszej umownej trasie. Cmentarz Żydowski, Arturówek i Las Łagiewnicki, Park Julianowski, Park na Zdrowiu, Stawy Stefańskiego, Stawy Jana, Park na Młynku, Park 3 Maja – kierując się kolejno przez te miejsca, zatoczycie koło, a tylko od Was zależy, ile czasu spędzicie w każdym z wymienionych miejsc. To co, ruszamy?
