Ceny na łódzkich targowiskach. Łodzianie: warzywa są droższe niż kiełbasa
Łodzianie narzekają na wysokie ceny warzyw i owoców dostępnych na targowiskach. – Czereśnia jest droga, wiśnie również. Ceny truskawek są wysokie, kiedyś płaciliśmy 3 zł za kilogram, a teraz 12-14 zł. Ceny są wyższe niż rok temu, warzywa są droższe niż kiełbasa. Ziemniaki jeszcze trzymają cenę, ale już marchew, seler i pietruszka poszły w górę. Jeść jednak trzeba – mówią kupujący na łódzkich targowiskach.
Co wpływa na wzrost cen?
Sprzedawcy uważają, że największy wpływ na ceny ma przede wszystkim pogoda. Przez to m.in. dużo owoców i warzyw sezonowych pojawiło się znacznie wcześniej w sprzedaży niż dotychczas. – Wpływa na to pogoda, ale i ogólna zmiana klimatu. Poza tym jest mała różnorodność towarów. Nie widać w ogóle malin, jeżyn czy włoszczyzny. Najpierw były upały, później ulewy, także nie jest najlepiej – usłyszał nasz reporter na jednym z łódzkich targowisk.
fot. Damian Grosicki
Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji w czerwcu, względem maja, w największym stopniu przyczyniły się ceny żywności.
Roczne tempo wzrostu cen żywności przyspieszyło w czerwcu do 2,2 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W porównaniu do maja drożało m.in. mięso (głównie drobiowe), masło oraz właśnie warzywa i owoce.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
- "akt150724 sezon ogórkowy".