W mieszkaniu przy ul. Wschodniej w Łodzi otwarto muzeum Józefa Piłsudskiego
Jesienią 1899 roku Józef Piłsudski wraz z małżonką Marią zamieszkali w mieszkaniu na pierwszym piętrze w kamienicy przy ulicy Wschodniej 19 w Łodzi. Tam zorganizowali tajną drukarnię Polskiej Partii Socjalistycznej i wydawali jej pismo „Robotnik”. Według dyrektora Muzeum w Sulejówku Piotr Andrzejczyk ten okres PPS-u w biografii Piłsudskiego jest najmniej znany.
– W szczególności młodemu pokoleniu socjalizm często się kojarzy z komunizmem z totalitaryzmem, a my tutaj chcemy opowiedzieć historię wolności, walki słowem, bo socjalizm niepodległościowy PPS-owski wyrósł z tradycji demokratycznej, a później w II RP. Jego owocem było polskie prawodawstwo.
Tajna drukarnia w Łodzi funkcjonowała zaledwie kilka miesięcy. W nocy z 21 na 22 lutego 1900 roku Piłsudscy zostali aresztowani. Wnuk Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego ma nadzieję, ze Muzeum będzie miejscem dla wszystkich łodzian.
– To jest związane z mieszkańcami. Wszystko to, co się tu działo w tych pokojach, przy tych drukarniach, co było pisane, co było wymyślone nie miałoby żadnego znaczenia, gdyby mieszkańcy Łodzi i robotnicy w Łodzi tego nie chcieli, nie czytali i z tego nie robili pożytków. Mam nadzieję, że potomkowie tamtych ludzi będą tu przychodzić i traktować jak swoje.
Czytaj także: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w „Familiadzie”. Emisja odcinka specjalnego 11 listopada
W latach 1938–1939 w pomieszczeniach przy ul. Wschodniej 19 funkcjonowało Muzeum Pamiątek po Pierwszym Marszałku i Wodzu Narodu Józefie Piłsudskim. Przez ostatnie lata jedyną pamiątką po historii kamienicy była tablica pamiątkowa wmurowana w 1981 roku.