W ubiegłym roku łodzianie spędzili w korkach w centrum miasta 4 dni i 3 godziny
Jazda po ścisłym centrum Łodzi w godzinach szczytu komunikacyjnego od wielu lat wiąże się ze staniem w korkach. Chociaż dawniej władze Łodzi obiecywały, że sytuację poprawie budowa tunelu na trasie WZ, to wyjeżdżając z niego przy Kilińskiego i tak stoi się w korku. Auta przesuwają się w ślimaczym tempie aż do Przędzalnianej. Poza tym zawężanie ulic podczas rewitalizacji obszarowej przepustowości w centrum miasta nie polepsza. Efekt? W najnowszym rankingu firmy Tom Tom Łódź pod względem czasu straconego w korkach w centrum miasta uplasowała się na 33 miejscu, jeszcze przed New Dehli czy Sao Paulo. Przejechanie 10 km w w godzinach szczytu zajmuje 22.2 minut. W New Dehli, Sao Paulo i Berlinie 22,1 minut. A w Wiedniu 22 minuty.
Łódź zaraz za Wrocławiem – korki w centrum miast
Biorąc pod uwagę polskie miasta Łódź wyprzedza tylko Wrocław, który uplasował się na 18 miejscu. Przejechanie w tym mieście 10 km na obszarze ścisłego centrum zajmuje 23,3 minuty. Warto jednak zaznaczyć, że w Łodzi nie ma centrum utożsamianego w innych miastach z okolicą Starówki czy Rynku. Nie ma też znacznego ograniczenia prędkości w centrum, przykładowo do 30 km/h. Mimo to w ubiegłym roku łodzianie stali w korkach w centrum miasta aż 4 dni i 3 godziny, czyli o 5 godzin i 54 minuty więcej niż w 2021 r.
Najgorszym dniem dla kierowców był 16 grudnia, bo w korku spędzili aż 28 minut i 10 sekund. Co dziwne był to piątek, bo według firmy Tom Tom, łodzianie najwięcej czasu spędzają w korkach w środy między godz. 16 a 17. Wówczas przejechanie 10 km może zająć nawet 30 minut i 40 sekund.
Na obszarze metropolitalnym Łódź zajmuje pierwsze miejsce w rankingu
O ile w przypadku korków w centrum miasta Łódź uplasowała się na drugim miejscu wśród polskich miast, o tyle w przypadku jazdy przez obszar metropolitalny, stolica województwa łódzkiego zajmuje pierwsze miejsce w rankingu. Przejazd 10 km w godzinach szczytu zajmuje w tym przypadku 19 minut i 30 sekund. To o minutę i 10 sekund więcej niż w 2021 r. Dla porównania, w Krakowie 16,4 minut, we Wrocławiu 15,2 minut, a w Białymstoku i Warszawie 14,5 minut. W ubiegłym roku kierowcy przemieszczający się po obszarze metropolitalnym spędzili w korkach 3 dni i 5 godzin. To o 6 godzin i 46 minut więcej niż w 2021 r.
Łódź przed Meksykiem i Taipej
W skali całego świata Łódź uplasowała się w rankingu (obszar metropolitalny) na 15 miejscu przed Meksykiem, gdzie przejazd 10 km zajmuje 19,2 minut i Taipej – 19,1 minut. W przypadku jazdy po obszarze metropolitalnym najgorszym dniem w ubiegłym roku był 12 grudnia, bo przejazd 10 km zajmował 24 minuty i 20 sekund. Natomiast również w środy w godz. 16 -17 kierowcy spędzają najwięcej czasu w korkach. Przejazd 10 km zajmuje 25 minut i 30 sekund.