Targi Pracy i Edukacji w Opocznie
Ponad 60 wystawców pojawiło się dziś (4 kwietnia) na VIII Opoczyńskich Targach Pracy i Edukacji. Szkoły, przedsiębiorcy i służby mundurowe zachęcali młodych ludzi do związania swojej drogi zawodowej z ich profesją.
Targi odbyły się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica w Opocznie, a zainteresowanie było tak duże, że wszyscy wystawcy nie zmieścili się w dość dużej hali sportowej tej szkoły i stoiska były rozstawione także na szkolnym korytarzu.
– Każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie. Przede wszystkim młodzież, która stoi u progu wyboru szkoły ponadpodstawowej, młodzież, która stoi u progu wyboru wyższej uczelni. No i wszyscy ci, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda rynek pracy w rejonie opoczyńskim. – wyjaśnia organizator dzisiejszych targów – Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor PUP w Opocznie.
Targi Pracy i Edukacji – szkoły
Najwięcej na targach było stoisk szkół średnich z terenu powiatu opoczyńskiego, ale nie tylko, ponieważ obecne były także wyższe uczelnie. Np. Politechnika Świętokrzyska pokazała dziś czworonożną platformę kroczącą, na którą studenci wołają “piesek”, bo w ruchach przypomina zachowania psa. Urządzenie wykorzystuje się do nauki programowania.
Satysfakcji z tego powodu, a także z dużej frekwencji uczniów nie ukrywał drugi z organizatorów dzisiejszych targów.
– Przecież młodzież wybierając szkoły średnie, czy szkoły wyższe też przygotowuje się do zawodu, wybiera ważną drogę życiową, chyba najważniejszą drogę zawodową, dlatego to bardzo potrzebne spotkanie. – mówi Marcin Baranowski, starosta opoczyński.
Stoiska szkolne były wyjątkowo rozbudowane. Nie brak było symulatorów maszyn, dynamicznych tablic edukacyjnych, a nawet pokazów zajęć np. fryzjerskich. Do wyboru tej, a nie innej szkoły zachęcali nie tylko nauczyciele, ale także uczniowie.
– Mamy dobrych nauczycieli, dobre warunki, dobrą atmosferę, dobre klasy i możliwość rozwoju. Większość osób pyta się właśnie, jakie są relacje między nauczycielami a uczniami i dlaczego powinni wybrać naszą szkołę. – mówi Maja Reszka z klasy artystyczno-medialnej I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie.
Targi Pracy i Edukacji – służby mundurowe
Dość licznie na dzisiejszych targach wystawili się także przedstawiciele służb mundurowych. Nie zabrakło wojska, policji, straży, a nawet służby więziennej. Służby kusiły młodych ludzi stabilnym zatrudnieniem, ciekawą pracą oraz wynagrodzeniem. Według informacji przedstawionych na targach przez policję, ta formacja w całym kraju liczy około 130 tysięcy osób, a więc jest jedną z największych.
– Młodzi są bardzo zainteresowani służbą w policji. Na dzisiejszych targach otrzymujemy bardzo wiele pytań. Oczywiście, pierwsze dotyczą tego jak wygląda proces rekrutacji. My tu jesteśmy po to, aby to wszystko po kolei wytłumaczyć. Krok po kroku objaśniamy na czym polega i jak wygląda rekrutacja do policji. Najważniejsze, żeby zrobić pierwszy krok i zdecydować się złożyć dokumenty, a w tej procedurze doborowej policjanci już będą indywidulanie udzielać każdemu wsparcia i pomocy. – mówi Barbara Stępień, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Opocznie.
Na dużą ilość funkcjonariuszy zwraca uwagę także Cezary Jabłoński, Oficer Prasowy Aresztu Śledczego, który mówi, że w całym kraju w Służbie Więziennej zatrudnionych jest około 30 tysięcy funkcjonariuszy i podkreśla, że takie targi są świetną okazją do promowania pracy w tej formacji, ale nie każdy się do niej nadaje.
– My celujemy w ludzi dojrzałych, asertywnych, odpowiedzialnych i tutaj zdarza się, że potrafimy wysłać, skierować na badania 30 kandydatów, a z pozytywnym wynikiem wraca czterech, pięciu. Więc tych kandydatów trzeba zbierać jak najwięcej tak żebyśmy mieli z kogo wybierać i żeby to nam później w przyszłości procentowało – dodaje Cezary Jabłoński.
Organizatorem dzisiejszych targów był Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie oraz Powiat Opoczyński.