Łódzki Szpital Kopernika w Krajowej Sieci Onkologicznej
W kwietniu weszła w życie Krajowa Sieć Onkologiczna. Znajdujące się w niej najbardziej specjalistyczne ośrodki nadzorują teraz diagnozę i leczenie wszystkich chorych onkologicznie. W województwie łódzkim taką rolę pełni szpital im. Kopernika.
Dr Urszula Czernek, szefowa pionu chemioterapii, mówiła w Radiu Łódź, że to duża i dobra zmiana dla pacjentów, na której skorzystają najbardziej osoby z mniejszych miejscowości. Dotychczas nie zawsze mieli dostęp do tego, co oferowały wysokospecjalistyczne ośrodki w dużych aglomeracjach. Lekarze z obu placówek muszą się teraz konsultować i wybrać, w ramach konsylium, najlepsze rozwiązanie dla chorego.
Chodzi o to, żeby pacjent z dużego miasta, tak samo, jak i ten, który mieszka w małej uroczej wiosce, oddalonej od tego dużego miasta, miał podobną szansę na taką samą najlepszą diagnostykę i leczenie – mówiła dr Urszula Czernek.
W Polsce każdego roku diagnozuje się nowotwory u ponad 180 tys. osób.
O programach lekowych
Nie w każdym szpitalu dostępne są wszystkie nowoczesne badania czy programy lekowe. Te oferują wyłącznie wysokospecjalistyczne ośrodki.
Niektóre programy lekowe, bardzo drogie nowoczesne leki, powinny być podawane przez specjalistów. Ci najczęściej pracują w najbardziej wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach – mówiła szefowa pionu chemioterapii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi.
Zobacz całą rozmowę:
ZOBACZ TEŻ: Prezes łódzkiej OIL Czekalski: należy zmienić przepisy dot. prawa do wykonywania zawodu lekarza