Magdalena Janus-Hibner o pieniądzach z KPO dla szpitala Kopernika
Łódzka onkologia przechodzi transformację. Będzie najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i lepsze warunki, w których leczeni są pacjenci. Szpital im. Kopernika na poprawę jakości w onkologii otrzyma 125 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy. To ponad połowa środków przeznaczonych na województwo łódzkie.
Od 1 kwietnia wchodzi w życie Krajowa Sieć Onkologiczna. I jak mówiła Magdalena Janus-Hibner, zastępca dyrektora ds. Projektów, Rozwoju i Organizacji Onkologii w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, właśnie łódzki ośrodek będzie nadzorować leczenie pacjentów onkologicznych we wszystkich szpitalach regionu.
Przede wszystkim nastąpi poprawa jakości leczenia. Takie są główne założenia tej sieci. Chodzi o to, żeby w każdym ośrodku województwie w całej Polsce, w małych ośrodkach, pacjent miał taką samą jakość leczenia, jak w dużym ośrodku specjalistycznym – dodała.
„Żeby było szybciej i lepiej”
Szpitale w mniejszych miejscowościach nie prowadzą wszystkich programów lekowych, nie dysponują też tak zaawansowaną diagnostyką, jak na przykład genetyczne badania rodzajów nowotworów. To oznacza ograniczenia w terapii dla części pacjentów. Krajowa Sieć Onkologiczna ma to ujednolicić i zapewnić wszystkim pacjentom dostęp do najskuteczniejszych terapii.
Mamy wszystkie dostępne programy lekowe w onkologii, więc będziemy mogli takie leczenie zaproponować. Absolutnie dążymy do tego, żeby było szybciej i lepiej. To jest nasz cel. Mam nadzieję, że sprostamy tym bardzo wysokim wymaganiom – mówiła Magdalena Janus-Hibner.