Wartoprzeczytać
Uroczystości w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego
W Joachimowie Mogiłach odbyły się dzisiaj dzisiaj uroczystości w 160. rocznicę powstania styczniowego. W lutym1863 r. w lasach pod Bolimowem oddziały Władysława Piotra Stroynowskiego stoczyły bitwę z Rosjanami. Naprzeciw siebie stanęły uzbrojone głównie w kosy oddziały Władysława Piotra Strojnowskiego i wyposażeni w karabiny rosyjscy żołnierze. Przeciw 150 ludziom Strojnowskiego wysłano oddział liczący ponad 700 osób.
Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się mszą świętą polową i złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych 1863 r. Potem grupy rekonstrukcyjne z całej Polski wzięły udział w historycznej inscenizacji. Do Joachimowa przyjechały grupy rekonstrukcyjne z Mszczonowa, Kielc, Gałkowa Dużego czy Ostrołęki.
Posłuchaj:
Za udział w powstaniu styczniowym Bolimów zapłacił utratą praw miejskich
Organizatorem obchodów jest Miejsko – Gminny Ośrodrk Kultury w Bolimowie. Historyczne widowisko przygotował historyk Piotr Paradowski ze Skierniewic, a poprowadził znany z telewizyjnego programu “Poszukiwacze historii” archeolog i detektorysta Olaf Popkiewicz. Po rekonstrukcji zaplanowano historyczny rajd pieszy po Puszczy Bolimowskiej. Udział w nim zgłosiło ponad dwieście osób z Łowicza i okolic. Organizatorem rajdu jest PTTK oddział w Łowiczu
Uroczystościom związanym z rocznicą wybuchu powstania styczniowego towarzyszył poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bolimowie. Za udział w powstaniu styczniowym Bolimów zapłacił w 1869 r. utratą praw miejskich jako jedno z 338 miasteczek Królestwa Polskiego. Z dniem 01.01.2022 r. te prawa odzyskał.
Wydarzenie w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego jest realizowane dzięki dofinansowaniu z Programu Niepodległa pn.: „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864″, jakie otrzymał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie.