Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka w Watykanie
O godz. 10 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia) w wieku 88 lat. Na plac Świętego Piotra w Watykanie wniesiono prostą drewnianą trumnę z ciałem Ojca Świętego i ustawiono ją przed ołtarzem.
Members of the College of Cardinals begin their procession into St. Peter’s Square for the funeral Mass of #PopeFrancis. pic.twitter.com/ShtjSpKvlo
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
Mszy świętej przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego.
#AEstaHora desde la Basílica de San Pedro, la Canciller @laurisarabia participa en el funeral de Su Santidad el papa Francisco, a quien hoy despedimos con profundo dolor y agradecimiento. Su legado de humildad, paz y esperanza permanecerá vivo en el corazón del mundo. pic.twitter.com/5Z5CiZIBM7
— Cancillería Colombia (@CancilleriaCol) April 26, 2025
W obliczu szalejących wojen, niosących nieludzkie okrucieństwa, niezliczone ofiary, papież błagał o pokój – mówił kardynał Giovanni Battista Re podczas liturgii pogrzebowej.
W homilii kardynał podkreślał, że papież nieustannie błagał o pokój. Papież Franciszek pożegnany został także w rycie bizantyjskim. Podczas pożegnania wiatr przewrócił dwie strony ewangeliarza, położonego na trumnie hierarchy. W czasie bizantyjskiego obrzędu okadzono trumnę papieża, toczyły się nad nią modły duchownych.
Podczas mszy pogrzebowej papieża Franciszka wygłoszono modlitwy powszechne w kilku językach – w tym w języku polskim. Po komunii świętej odbył się obrzęd ostatniego pożegnania przy papieskiej trumnie. Po mszy pogrzebowej trumna z ciałem papieża Franciszka została wniesiona do bazyliki Świętego Piotra.
Papież spoczął w Bazylice Matki Bożej Większej
Następnie w kondukcie żałobnym opuściła Watykan – przez boczną bramę Perugino. Papamobile z trumną przejechało do miejsca pochówku – Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Trasa liczyła około sześć kilometrów.
W czasie przejazduz Watykanu do Bazyliki Matki Bożej Większej Ojca Świętego żegnało 150 tysięcy wiernych.
Ostatni etap ziemskiej wędrówki papieża Franciszka – trumna z ciałem śp. Ojca Świętego zostaje przewieziona w kondukcie żałobnym do Bazyliki Matki Bożej Większej.
Fot. Vatican Media pic.twitter.com/2dfqLSho4o
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 26, 2025
Przed Bazyliką Matki Bożej Większej, którą Ojciec Święty wybrał jako miejsce swego pochówku, trumnę powitała grupa ubogich i bezdomnych. Ten gest podkreśla to, jak ważne miejsce zajmowali oni w jego posłudze.
Zgodnie z życzeniem papieża na jego grobie z marmuru z Ligurii – regionu pochodzenia rodziny jego matki, widnieje tylko napis Franciscus, a nad nim umieszczona została reprodukcja krzyża, który nosił na piersi.
Ceremonii złożenia trumny przewodniczył kard. Kevin Farrell, zarządzający Kościołem w czasie wakatu (łac. sede vacante) w Stolicy Apostolskiej kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Ostatnia część uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka nie była dostępna dla mediów, ani oficjalnych delegacji.
Przywódcy z całego świata na pogrzebie papieża Franciszka
W uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka wzięła udział polska delegacja, w której znaleźli się prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, wicepremier szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz parlamentarzyści.
W uroczystości wzięło udział łącznie 160 delegacji i kilkudziesięciu przywódców z całego świata w tym także m.in. prezydent USA Donald Trump, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przywódca Argentyny, ojczyzny papieża, Javier Milei. Na placu Świętego Piotra zgromadziły się również tysiące wiernych – około 250 tys. osób.
Żałoba narodowa w Polsce
W związku z uroczystościami pogrzebowymi papieża Franciszka prezydent RP Andrzej Duda zarządził na sobotę (26 kwietnia) żałobę narodową w Polsce. Obowiązuje do północy.
Zgodnie z rozporządzeniem, w czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu. Ponadto jednostki publicznej radiofonii i telewizji, nadawcy koncesjonowani oraz redakcje dzienników i czasopism uwzględniają w czasie trwania żałoby narodowej potrzebę uczczenia pamięci zmarłego papieża. Żałobę zarodową zarządza się na podstawie ustawy o godle, barwach i hymnie.
Wprowadzona żałoba narodowa nie oznacza, że wszystkie wydarzenia w Łodzi i regionie zostały odwołane. Część z nich została przeniesiona na inny termin.