Uroczystości pogrzebowe czterech ofiar terroru komunistycznego ekshumowanych przez IPN
Ksiądz pułkownik Tomasz Krawczyk żegnając zamordowanych, mówił że walczyli o niepodległość, prawdę i sprawiedliwość
Posłuchaj:
Należeli do różnych formacji niepodległościowych
Krzysztof Szwagrzyk zastępca Prezesa IPN oraz Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podkreślał, że należeli do różnych formacji niepodległościowych – Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego i Organizacji Wolność i Niepodległość.
– Możemy wreszcie tych ludzi pochować z honorami, na które swoją walką zasłużyli. To jest dowód na to, że państwo polskie pamięta o swoich bohaterach i bardzo ważne także dla rodzin, bo po dziesiątkach lat mogą swoich najbliższych pochować. Odtąd już nie w miejscu symbolicznym, ale rzeczywistym przy prawdziwym grobie pomodlić się, zapalić znicze – zaznaczył Krzysztof Szwagrzyk.
Posłuchaj:
Wzruszający moment dla rodzin
Wśród rodzin ofiar terroru komunistycznego były – córka Jana Żaka i jego siostrzenica Agnieszka Michalik.
Posłuchaj:
Trzech żołnierzy odnalezionych na cmentarzu Doły
Trzech z dziś pochowanych żołnierzy zostało skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi i straconych w 1950 r. w łódzkim więzieniu przy ul. Sterlinga. Odnalezieni zostali w 2019 r. na cmentarzu rzymskokatolickim Doły w Łodzi podczas prac ekshumacyjnych. Rok później na cmentarzu rzymskokatolickim Jeruzalem w Raciborzu został odnaleziony czwarty z wczoraj pochowanych, skazany w Łodzi w 1948 roku na 7 lat więzienia, zmarł po dwóch latach w raciborskim więzieniu.