10-lecie nadania statusu uzdrowiska okazją do podsumowań
Jak to zwykle bywa, to okazja do podsumowań i planów. Dziesięć lat temu, w staraniach o wstąpienie do uzdrowiskowego grona, samorząd Uniejowa szukał wsparcia. Droga do uzyskania statusu uzdrowiska nie była prosta, wspomina burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek. Zasoby naturalne, w tym przypadku wodę termalną, trzeba wydobyć i mieć gdzie wykorzystać, a na to potrzeba inwestycji, dodaje.
– Wiele samorządów chciałoby dołączyć do grona uzdrowisk, natomiast różne są przeszkody na tej drodze. U nas akurat wszystko zbiegło się tak dobrze w 2012 r., że zadziałało w jednym czasie. Zarówno inwestycyjnie, jak i badania surowca, mikroklimat oraz inwestorzy, którzy chcieli otworzyć zakład przyrodo-leczniczy, bo to też podstawowy warunek uzyskania statusu uzdrowiska – mówi Józef Kaczmarek.
W ciągu dekady w Uniejowie przebudowano bulwary nadwarciańskie, zmodernizowano tereny wokół Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, zmienia się przestrzeń miejska. Jak dodaje burmistrz Kaczmarek – wszystko po to, by uzupełnić ofertę uzdrowiskową.
Teraz gmina sama jest przykładem, jak przez dekadę osiągnąć to, na co wiele miejscowości pracuje dziesiątki lat, przekonuje prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, burmistrz Muszyny Jan Golba.
Posłuchaj:
Wręczono Srebrne Krzyże Zasługi
Dziś w czasie uroczystości jubileuszowych w Uniejowie wręczono Srebrne Krzyże Zasługi – państwowe odznaczenia prezydenta Andrzeja Dudy. Odebrali je: Zofia Rowińska z Urzędu Gminy Sękowa w woj. małopolskim i burmistrz gminy Rymanów na Podkarpaciu Wojciech Farbaniec.
W sobotę i niedzielę 10-lecie nadania statusu uzdrowiska będzie świętowane głównie poprzez wspólne, miejskie biesiadowanie, warsztaty dla mieszkańców i wydarzenia artystyczne.