Książka poświęcona ulicy Nawrot to efekt wielu lat pracy: kwerend w archiwach oraz rozmów z byłymi i obecnymi jej mieszkańcami .
Dzięki książce możemy odkryć na nowo zapomniane miejsca i odwiedzić nieistniejące budynki. Przeczytamy także o wydarzeniach tragicznych, ale też zabawnych i absurdalnych. Poznamy prawdziwych bohaterów, szarych obywateli oraz groźnych renegatów. To książka niezwykle ważna dla obecnych i dawnych mieszkańców ulicy.
Dla mnie to także wielkie i bardzo stresujące wydarzenie, bo tak jak przy narodzinach, wszyscy jeszcze nie przyjechali, także z inncy miast. Mieszkańcy ulicy także wybierają się na te spotkania – jeszcze kilka ich będzie. Mam nadzieję, że się pojawią, bo dla nich to ważna książka – mówi Marcin Nowicki, autor “Nawrotem, tam i z powrotem. Czasoprzestrzeń łódzkiej ulicy”
Na spotkanie przybyły tłumy łodzian związanych z ulicą Nawrot.
W książce jest rozdział poświęcony mojej babci. Ja się urodziłam na ulicy Nawrot, ale mając 5 lat wyprowadziłam się z rodzicami. Została tam moja babcia, ale mimo wszystko mam wspomnienia z tej ulicy i mnie absolutnie zafascynował pomysł stworzenia historii ulicy, historii, miejsca. Może też i dlatego, że babcia, która tam żyła dłużej była bardzo ważna dla mnie osobą – opowiadała Ewa Leduchowicz, uczestniczka spotkania
Spotkanie uświetniła premiera teledysku o piłkarzach przedwojennej drużyny Turystów z ulicy Nawrot, który Marcin Nowicki nagrał wraz z zespołem Łowcy Nostalgii.
Marcin Nowicki – z wykształcenia historyk. Twórca facebookowego bloga Nawrot Ending Story oraz współzałożyciel Fundacji Kwela – pielęgnującej dorobek ludności niemieckiej i czeskiej w regionie łódzkim. Nominowany do łódzkiej nagrody “Wiosła Kultury” w 2023 roku.