Tulić jak kangury. Plebiscyt promujący kangurowanie w szpitalach
Rodzice wcześniaków mogą zgłaszać oddziały przyjazne kangurowaniu w łódzkich szpitalach. Trwa ogólnopolski plebiscyt fundacji Matkowelove. Celem jest wyróżnienie oddziałów neonatologicznych, które poszczycić się mogą
wysokimi standardami w zakresie opieki i włączenia kangurowania jako formy terapii małego pacjenta. Głosować można do końca kwietnia.
Plebiscyt to nie tylko forma podziękowania lekarzom rozwój neonatologii i komfort świeżo upieczonych rodziców, ale również forma dopingowania szpitali by stawiały na coraz nowsze standardy w opiece nad noworodkami. Dla wcześniaków kangurowanie działa jak lekarstwo – podkreśla lekarz Tomasz Talar.
Kangurowanie to pierwszy po porodzie, bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem rodzica. Dla wcześniaków ma terapeutyczną moc.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że to jest terapia, która ma wymierne skutki. Na przykład obniża ryzyko śmierci na oddziałach neonatologicznych o 40%, redukuje ryzyko infekcji, w tym bardzo poważnej sepsy o 65%, i ogranicza problemy z termoregulacją – mówi Katarzyna Dyńska Kukulska prezes fundacji.
Konkurs ma zachęcić szpitale, by kangurowanie było standardową procedurą tuż po porodzie. W poprzednich edycjach wyróżniony został instytut Centrum Zdrowia Matki Polki i Szpital Madurowicza. Teraz łodzianie znów mogą głosować. Wyniki plebiscytu ogłoszone zostaną 15 maja podczas obchodów Światowego Dnia
Kangurowania.