Węgierska amunicja umożliwiła zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej
Dzisiaj mijają 103 lata od dotarcia do Skierniewic pierwszego transportu amunicji z Węgier. W 55 wagonach były 22 miliony pocisków, które kilka dni później zostały użyte w walkach z bolszewikami na przedpolach Warszawy i umożliwiły zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.
Posłuchaj:
Tablica pamiątkowa i pomnik “Przed Bitwą Warszawską”
W Skierniewicach o tych wydarzeniach przypomina dwujęzyczna tablica przed dworcem kolejowym i pomnik „Przed Bitwą Warszawską” na pobliskim placu. Na pomniku znajdują się cztery postacie: Pal Teleki – ówczesny premier Węgier, rozpoznawalny przez wszystkich Józef Piłsudski, Charles de Gaulle – francuski doradca i bezpośredni uczestnik walk oraz Semen Petlura przywódca ukraińskiego państwa będącego sojusznikiem Polski w wojnie z bolszewikami. Pomnik przykuwa uwagę mieszkańców i podróżnych, którzy mogą z niego dowiedzieć się o tych wydarzeniach z historii.
– My akurat jesteśmy takimi osobami, które zawsze się interesują takimi rzeczami, więc mamy chwilę do pociągu do Łodzi i dlatego postanowiłyśmy się tutaj rozejrzeć i od razu to przykuło naszą uwagę i stwierdziłyśmy, dobra, idziemy zobaczyć. Piłsudskiego poznałyśmy od razu z daleka, de Gaulle’a po czapce, pozostałych dwóch panów musiałyśmy doczytać. – mówi jedna z podróżnych.
Posłuchaj:
Skupiać się na tym, co nas łączyło
W rocznicę dotarcia węgierskiej amunicji na dworzec w Skierniewicach wiązanki kwiatów złożono przed tablicą upamiętniającą węgierską pomoc oraz przed pomnikiem poświęconym Bitwie Warszawskiej. Jeden z inicjatorów powstania miejsc przypominających o węgierskiej pomocy Jaromir Grabowski mówi, że wobec trwającej wojny rosyjsko ukraińskiej o wydarzeniach sprzed ponad stu laty należy pamiętać szczególnie.
Posłuchaj:
22 miliony pocisków znajdujące się w transporcie pomogły w pokonaniu Armii Czerwonej w Bitwie Warszawskiej.