Przełom listopada i ostatniego miesiąca w roku obfituje w wydarzenia, które zadowolą spragnionych rozrywki i koneserów łódzkiej kultury. Ten wybór: wyjście z domu czy ciepły koc, będzie niezwykle prosty. Po prostu ruszajcie w miasto!
1. Festiwal książki obrazkowej KROPKA + KRESKA
Piękny festiwal poświęcony sztuce wizualnej, literaturze, teatrowi, ale też psychologii, czyli odkrywaniu dzieci w dorosłych. Pod hasłem “Bajanie w obłokach’ odbywać będą się: spotkania z twórcami książek dla dzieci, koncerty, spektakle i warsztaty. Warto zaplanować obecność wraz z rodziną!
Kiedy: od 29 listopada do 1 grudnia
Gdzie: Fabryka Sztuki + Biblioteka Wolność
Więcej: link
2. Festiwal filmów afrykańskich Afrykamera
Wydarzenie zaprezentuje 9 filmów afrykańskich, w tym fabuły i dokumenty twórców LGBTQIA+. Otwarcie festiwalu, 29 listopada, uświetnią “Dakan” – pierwszy film o homoseksualności z Afryki Zachodniej, oraz “Salao de Baile – This is Ballroom”, przedstawiający kulturę ballroomu jako przestrzeń sztuki i protestu.
Kiedy: od 29 listopada do 4 grudnia
Gdzie: Kino NCKF w EC1
Więcej: link
3. Wytwórnia pełna gwiazd: Lady Pank, Kabaret Hrabi i Myslovitz
W piątek na scenie przy Łąkowej wystąpią dinozaury polskiego rocka, ale z “kobiecym punkiem w nazwie”, by w sobotę ustąpić miejsca arystokracji polskiej sceny kabaretowej – Kabaretowi Hrabi.
W niedzielę panowie z Mysłowic “wciąż” świętować będą ćwierczwiecze płyty “Miłość w czasach popkultury”.
Kiedy: 29 listopada – 1 grudnia
Gdzie: Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29
Więcej: link
4. Przegląd filmów Wernera Herzoga
W kinie Charlie wciąż można oglądać przegląd filmów jednego z największych wizjonerów kina światowego – Wernera Herzoga. W piątek można wybrać się na “Zagadkę Kaspara Hausera” – film o człowieku-odmieńcu i jego nieuchronnym wykluczeniu ze społeczeństwa. A już w kolejny piątek do Charlie zawita Nosferatu…
Kiedy: 29 listopada, piątek
Gdzie: Kino Charlie, ul Piotrkowska 203/205
Więcej: link
5. Dziadek do orzechów w Teatrze Pinokio
Premierowy spektakl na podstawie opowiadania E.T.A. Hoffmanna. Sztuka dla dzieci i dorosłych, w dodatku pełna muzyki i gry z wyobraźnią. To także spektakl, który odpowiada na pytanie “co znaczy bycie grzecznym?”.
Kiedy: 30 listopada i 1 grudnia
Gdzie: Teatr Pinokio, ul. Sienkiewicza 75/77
Więcej: link
6. “Opowieść wigilijna” – premiera w Teatrze Arlekin
Historia Ebenezera Scrooge’a stworzona przez Dickensa to klasyk z morałem o którym warto pamiętać nie tylko z okazji świąt. Nazwisko bezdusznego bohatera stało się synonimem sąkpstwa, które zostaje ukarane, a Scrooge zyskuje szansę na zmianę myślenia i życia. Spektakl przychodzi także z odpowiedzią na pytanie, co dziś znaczy być dobrym i uczciwym człowiekiem.
Kiedy: 1 grudnia, niedziela, godz. 16:00
Gdzie: Teatr Arlekin, al. 1 Maja 2
Więcej: link
7. Wystawa “Pozor!” w Kamienicy Hilarego Majewskiego
Ekletyczne spojrzenie na łódzką kulturę industrial. Wiktor Skok, publicysta, promotor i kurator projektów muzycznych oraz wieloletni animator sceny hardcore punk, a także lider i wokalista grupy Jude, zaprosił do projektu duet Distort Visual czyli Olę Hoffer i Przemka Hoffer, Sect7, Marcina Pryt, Jude i Txt Eye. W przestrzeniach Kamienicy obejrzymy instalacje wideo, wielkoformatowe grafiki, malarstwo, filmy eksperymentalne, a także klipy muzyczne.
Kiedy: od 28 listopada do 26 stycznia
Gdzie: Kamienica Hilarego Majewskiego. ul. Włókiennicza 11
Więcej: link
8. Ziemowit Kosmowski – spotkanie i koncert z gościnnym udziałem Tymona Tymańskiego
“Veda” to najnowszy album Ziemka Kosmowskiego, legendarnego artysty związanego z Łodzią, założyciela zespołu Brak i Rendez Vous. Kosmowski to multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów, wokalista, jeden z twórców polskiej sceny punkowej, ale też muzyk rockowy, folkowy i bluesowy. “Veda” jest utrzymana w konwencji jazzującej i nie stroni od klimatów etno.
Kiedy: 1 grudnia, niedziela, godz. 19:00
Gdzie: Studio im. Henryka Debicha w Radiu Łódź, ul. Narutowicza 130
Liczba miejsc ograniczona.
Więcej: link
9. Targi sztuki studenckiej. Edycja świąteczna
W poszukiwaniu oryginalnych prezentów warto odwiedzić targi młodej sztuki w ASP. Na kilkudziesięciu stoiskach zostaną zaprezentowane przepiękne karty świąteczne, ozdoby choinkowe, biżuteria artystyczna, grafiki, plakaty, unikatowa ceramika, obrazy, koszulki, torby, poduchy i wiele innych wyjątkowych prac. Warto wspierać młodych, bardzo zdolnych artystów.
Kiedy: 30 listopada, sobota, godz. 12:00-18:00
Gdzie: Galeria Hol w budynku Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. ul. Wojska Polskiego 121
Więcej: link
10. O bezpiecznej modzie w CMW
Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na spotkanie ze specjalistką dermatolog, prof. Joanną Narbutt z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i doktorem Waldemarem Machnowskim z Instytutu Włókiennictwa Politechniki Łódzkiej, którzy opowiedzą o bezpiecznych i niebezpiecznych ubraniach. Jakie ubrania są przyjazne dla naszego zdrowia?
Kiedy: 30 listopada, sobota, godz. 14:30
Gdzie: CMWwŁ, ul. Piotrkowska 282
Więcej: link