Terapia CAR-T w Łodzi
W szpitalu im. Kopernika w Łodzi po raz pierwszy w Łodzi przeprowadzono innowacyjną terapię zrekombinowanymi limfocytami, a pierwsza pacjentka wczoraj (13 czerwca) wyszła ze szpitala. Terapia CAR-T to terapia, która polega na pobraniu od pacjenta jego własnych limfocytów, czyli komórek immunologicznych, a następnie “uzbrojeniu” ich.
– Takie limfocyty są transportowane do zakładu inżynierii genetycznej. Do tych limfocytów wszczepia się specjalne receptory, które rozpoznają antygen na komórce nowotworowej. Uzbraja się własne komórki odpornościowe pacjenta w mechanizm, który pozwala im rozpoznać w ciele komórkę nowotworową. Takie limfocyty po zamrożeniu wracają do ośrodka i po odpowiednim przygotowaniu podawane są pacjentowi. – mówi prof. Agnieszka Wierzbowska.
Pacjentka poddana terapii była hospitalizowana przez około trzy tygodnie. Kobieta cierpiała na agresywnego chłoniaka.
– To jest pacjentka 68-letnia, mieszkająca pod Łodzią. Przeszła dwie linie leczenia, więc możemy mówić o agresywnym, nawrotowym chłoniaku. I tak naprawdę, z uwagi na wiek, nie jest to idealna kandydatka do procedury np. alotransplantacji. To jest właśnie szansa dla takich pacjentów, którzy ze względu na wiek, ze względu na choroby współistniejące nie mogą być zakwalifikowani do alotransplantacji, która jest procedurą niezwykle obciążającą. – mówi dr Olga Grzybowska-Izydorczyk.
Koszt takiej terapii to ponad milion złotych. Łódzki szpital jest szóstym w Polsce, który oferuje terapię CAR-T.
– Cieszę się, że szpital będzie leczył pacjentów tą metodą – życie ludzkie jest bezcenne. Cieszę się również, że możemy finansowo pomóc szpitalowi w przygotowaniu terapii. Mam nadzieję, że Szpital im. Kopernika w Łodzi stanie się wiodącą placówką leczącą nowotwory w województwie łódzkim – mówi Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego