Symulacja zagrożeń terrorystycznych w Archikatedrze Łódzkiej
Same ćwiczenia w Archikatedrze Łódzkiej były symulacją zagrożeń terrorystycznych, jakie potencjalne mogą wystąpić w świątyniach. Wydarzenie zorganizowane zostało z udziałem jednostek policji (m.in. kontrterrorystów), straży pożarnej, personelu religijnego i wolontariuszy.
– Ten projekt to element szerszej całości, którą realizuje Uniwersytet Łódzki, czyli zajmujemy się bezpieczeństwem miejsc publicznych. Są to inicjatywy podejmowane przez Unię Europejską. Nasz uniwersytet stara się koordynować projekty międzynarodowe, które scalają badania i później wdrażają je w życiu codziennym tak, aby poprawić bezpieczeństwo miejsc publicznych – mówi Marcin Podogrodzki, kierownik projektu z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.
Kluczowa współpraca
Dzięki przeprowadzonym ćwiczeniom Katedra-23, można będzie ulepszyć środki zapobiegawcze i procedury reagowania takie jak:
• sprawdzenie obiektu pod kątem przedmiotów podejrzanych,
• zarządzanie incydentem,
• reagowanie na atak terrorystyczny z użyciem środków CBRN,
• ewakuacja, inwakuacja i „lockdown”,
• komunikacja i współpraca ze służbami podczas i po incydencie.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9. Sebastian Szwajkowski
10.
11.
12.
13.
14. Sebastian Szwajkowski
15.
16.
17.
18.
19.
– Testujemy procedury, które zostały opracowane w ramach projektu ProSPeRes. Te procedury nie dotyczą jedynie reagowania na zagrożenia terrorystyczne, ale ważne są także w zakresie zapobiegania zagrożeniom. Staramy się akcentować czujność społeczności religijnej wtedy, kiedy dzieje się coś złego. Kluczową z naszej perspektywy jest współpraca międzyinstytucjonalna w chwili, kiedy zagrożenie się pojawia – mówi Rafał Batkowski ekspert ds. bezpieczeństwa (Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ).