Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022. Łódzkie akcenty
Nagrody Sybilla 2022 otrzymały dwa łódzkie muzea: Muzeum Sztuki w kategorii projekty naukowo-badawcze, za projekt “Awangardowe muzeum”, a Centralne Muzeum Włókiennictwa w kategorii nowe i zmodernizowane wystawy stałe, za wystawę “Miasto-Moda-Maszyna”.
Grand Prix przypadło Zamkowi Królewskiemu na Wawelu za ekspozycję “Wszystkie arrasy króla”. Wyróżnili ją także głosujący internauci.
Czytaj także: 16. Gala Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Wśród laureatów Malwina Kusior z łódzkiego Teatru Muzycznego
Konkurs organizują wspólnie: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rośnie frekwencja w polskich muzeach
Szef resortu, Piotr Gliński podkreślił w liście, odczytanym przez dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Piotra Majewskiego, że frekwencja w polskich muzeach gwałtownie rośnie – niejednokrotnie przewyższa notowaną w roku 2019, przed pandemią. – Okazuje się, że polska publiczność nie tylko nie odwróciła się od tradycyjnych form korzystania z oferty kulturalnej, w tym muzealnej, ale korzysta z niej bardziej intensywnie. Mam oczywiście świadomość, że taki stan rzeczy jest wynikiem wysokiej jakości oferty, za której przygotowanie odpowiadają równie wysokiej klasy fachowcy.
“Sybille” to najważniejsze w Polsce wyróżnienie za osiągnięcia w muzealnictwie, przyznawane od ponad 40 lat. Jury przyznało nagrody w pięciu kategoriach oraz Grand Prix.
Swoją nagrodę przyznali też internauci.