Święto Wojska Polskiego 2024. Uroczystości w Łodzi
W Łodzi uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.30 mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny celebrowali kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki oraz kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.
🇵🇱 🇵🇱 Trwają obchody Święta Wojska Polskiego! 🇵🇱 🇵🇱#luwlodz #łuwłódź pic.twitter.com/VI3eGGDa8F
— Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi (@luw_lodz) August 15, 2024
Najważniejszymi punktami obchodów były m.in. salwa honorowa, defilada kompanii honorowych oraz podniesienie flagi. Uroczystość Święta Wojska Polskiego połączona była ze 104. rocznicą Bitwy Warszawskiej.
wideo: Joanna Karp
Dorota Ryl, wojewoda łódzki, podziękowała wszystkim żołnierzom, kombatantom i weteranom.
Drodzy żołnierze, weterani, kombatanci. Zwracam się do was uroczyście i życzę, żebyście z każdego dnia służby mieli poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec ojczyzny. Abyście zawsze czuli dumę ze swoich zasług i dokonań dla Rzeczypospolitej. Jako przedstawiciel rządu zapewniam was o szacunku i uznaniu dla waszego trudu dla polskiego munduru jako symbolu poświęcenia i oddania dla wspólnego dobra narodu polskiego. Cześć i chwała bohaterom – mówiła.
Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przy płycie grobu nieznanego żołnierza przez m.in kardynała księdza arcybiskupa, biskupów chrześcijańskich, przedstawicieli innych związków wyznaniowych, władze miasta, komendantów, przedstawicieli służb i instytucji oraz zgromadzonych.
1. fot. Joanna Karp
2. fot. Joanna Karp
3. fot. Joanna Karp
4. fot. Joanna Karp
5. fot. Joanna Karp
6. fot. Joanna Karp
7. fot. Joanna Karp
8. fot. Joanna Karp
Podczas uroczystości złożono także hołd wszystkim bohaterom poprzez wygłoszenie Apelu Pamięci Oręża Polskiego.
Wołam legendarnych zwycięzców wojny polsko-bolszewickiej, którzy w sierpniu 1920 roku dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości Ojczyzny. Przywołuje żołnierzy polskich, ofiary totalitaryzmów, którzy do końca pozostali wierni przysiędze złożonej narodowi i Ojczyźnie. Wzywam wszystkich rodaków zgładzonych w niemieckich obozach jenieckich i obozach koncentracyjnych. Stańcie do apelu – mówił kpt. Paweł Walkowski.
Święto Wojska Polskiego 2024. Uroczystości w Sieradzu
Także w Sieradzu uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej. Została odprawiona Kościele Garnizonowym. Jak co roku, wojskowy ceremoniał zaplanowano na placu Józefa Piłsudskiego. Po uroczystości organizatorzy przygotowali piknik wojskowy.
W parku Staromiejskim zaplanowano pokaz sprzętu wyposażenia żołnierzy, policji i straży pożarnej. Można skosztować żołnierskiej grochówki i posłuchać koncertu orkiestry sił powietrznych z Poznania – mówi płk Wojciech Daniłowski, dowódca 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.
Na tym nie koniec, ponieważ resort Ministerstwo Obrony Narodowej, w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, realizuje projekt „Zapraszamy do wojska”. Na terenie całego kraju odbywały się występy i koncerty.
W niedzielę (18 sierpnia) w Amfiteatrze Parku Staromiejskiego w Sieradzu zostanie zorganizowany Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Wojskowych. Zagra Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, a także Orkiestry Reprezentacyjne:
- Wojska Polskiego,
- Wojsk Lądowych,
- Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej,
- Orkiestr Wojskowych.
Początek o godz. 18.
Musimy pamiętać, że to nie tylko sami żołnierze, ale także cywile, którzy będą pomagać. To jest duża inwestycja, bo to będzie duża infrastruktura. Zatrudnieni będą budowlańcy, będą budowane mieszkania. Uważam, że dzięki rozbudowie wojska powiat sieradzki będzie się rozwijać -przekonuje wicestarosta sieradzki Konrad Wilczyński.
Święto Wojska Polskiego 2024. Uroczystości w Tomaszowie Mazowieckim
W Tomaszowie Mazowieckim uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 na stadionie przy ul. Piłsudskiego 72. Wcześniej o godz. 8.30 obchody zainaugurowała msza święta w Kościele Garnizonowym w Nowym Glinniku.
Dla najmłodszych przewidziane były gry i konkursy, a podczas uroczystości, można było zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Wykwalifikowani instruktorzy pokazywali, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Natomiast, w punktach promocyjnych można było dowiedzieć się, na czym polega służba wojskowa, oraz jak wyglądają procedury prowadzące w szeregi Wojska Polskiego.
Święto Wojska Polskiego 2024. Uroczystości w Bełchatowie
O godz. 10.30 rozpoczęły się uroczystości w Bełchatowie. Odbyła się zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych w parku Olszewskich – tam znajduje się grób Nelly i Stefana Hellwigów (dawnych właścicieli dworku)– ich historia przypomina o Cudzie nad Wisłą. W Bełchatowie odbył się również przemarsz delegacji, pocztów sztandarowych i mieszkańców na plac Wolności. Uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się o godz. 11.10. Odegrany został hymn państwowy, złożono również kwiaty.