Święto Palanta w Grabowie
W Grabowie, w powiecie łęczyckim, po raz kolejny organizowane jest Święto Palanta. To blisko 200-letnia poświąteczna tradycja znajdująca się w kalendarzu imprez dzień po Poniedziałku Wielkanocnym. Każdego roku przyciąga tłumy mieszkańców, a jej główną atrakcją są mecze w palanta, w których rywalizacja toczy się pomiędzy Niebem a Piekłem.
– Na terenie Grabowa gra w palanta została zainspirowana przez Feliksa Kretkowskiego, dawnego właściciela majątku ziemskiego w Grabowie. To było mniej więcej w latach 1820-1822. Od czasu, kiedy Kretkowski stał się właścicielem, wcześniej był studentem warszawskim, zapoznał się z tą grą i ją bardzo polubił. Dlatego też kultywował ją w Grabowie, kiedy osiadł na stałe. W piłkę palantową na terenie naszej gminy gramy praktycznie od 1830 roku – mówi Janusz Jagodziński, wójt Grabowa.
Palant – zasady gry
Mariusz Szewczyk w palanta gra od blisko trzydziestu lat. Naszej reporterce opowiedział o zasadach gry. – Drużyny losują, która gra na Niebo, a która na Piekło. Następnie zaczynają przebijać piłkę. Jeśli po wybiciu piłki przez Niebo, tę złapie zawodnik z Piekła, przechodzi on do drużyny przeciwnej – wyjaśnia.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Święto Palanta w Grabowie każdego roku rozpoczyna się od mszy świętej i przemarszu wraz z orkiestrą. Tego dnia zamknięta jest większość miejscowych sklepów.