Dzień wcześniaka w ICZMP – tym razem tylko fioletowe balony
Wprawdzie w tym roku ICZMP nie zostanie podświetlony na fioletowo, ale fioletowe balony już się pojawiły. Jedna z firm energetycznych przekazała także szpitalowi urządzenia monitorujące poziom hałasu. Na oddziale dla wcześniaków to bardzo ważny sprzęt.
– Dziecko, które rodzi się dużo wcześniej niż powinno, jest nieprzygotowane do tego by odbierać ten świat zewnętrzny. Te pierwsze tygodnie to jest bardzo intensywny rozwój ośrodkowego układu nerwowego, więc nadmiar bodźców może mieć wpływ na kształtowanie się różnych połączeń nerwowych i tego układu nerwowego u dziecka. To nie znaczy, że tych bodźców ma w ogóle nie być, tylko żeby te bodźce były przyjazne, zrównoważone i niezbyt intensywne – wyjaśnia Iwona Maroszyńska, kierownik kliniki intensywnej terapii i wad wrodzonych noworodków i niemowląt Centrum Zdrowia Matki Polki.
Szczęśliwy poród to dopiero początek drogi
Dzień Wcześniaka poświęcony jest pracy personelu medycznego, dedykowany jest też rodzicom dzieci. Takim jak mama Zosi i Jasia, które przyszły na świat w 25 tygodniu ciąży ważąc 800 i 950 gramów.
– Ponieważ dzieci urodziły się jako skrajne wcześniaki, była obawa o to czy przeżyją. Natomiast cały czas pozostaje lęk, co będzie dalej, jak ten wczesny poród będzie rzutował na ich dalszy rozwój i czy pojawią się jakieś powikłania. To początek naszej drogi – przyznaje mama wcześniaków.
Posłuchaj:
Według światowych statystyk co dziesiąte dziecko rodzi się wcześniakiem. W Szpitalu Matki Polki w Łodzi rocznie na świat przedwcześnie przychodzi około tysiąca dzieci.