Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
Po papierosa sięga co czwarty Polak. To stawia nas na 12. miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę palących.
Celem Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów.
– Zachęcamy osoby palące do zaprzestania tej praktyki oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące – w tym dzieci – mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. bierne palenie. Palenie papierosów i e-papierosów stanowi również zagrożenie dla środowiska – podkreśla Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.
Szkodliwe są nie tylko papierosy tradycyjne.
Takie wyroby, jak elektroniczne papierosy oraz tytoń podgrzewany, to są także wyroby, których wdychanie związane jest z uszkadzaniem tkanki płucnej. Pulmonolodzy i kardiolodzy alarmują, że te substancje uszkadzają nie tylko drzewo oskrzelowe, ale także negatywnie wpływają na układ naczyniowo sercowy – mówi kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, doktor habilitowany Łukasz Balwicki.
W Polsce od 2010 roku w Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Ma to ustrzec tzw. biernych palaczy od skutków wdychania szkodliwych substancji.
Posłuchaj:
By pozbyć się nałogu, potrzebujemy przede wszystkim determinacji.
Ważną rzeczą jest, żeby przemyśleć to wszystko, o czym rozmawiamy, a przede wszystkim znaleźć odpowiednią motywację, dla której chcemy rzucić palenie. 90 procent osób rzuca palenie samoistnie pod wpływem impulsu czy krótkiej interwencji lekarza, natomiast w przypadku tych kilkunastu procent ważne jest, żeby znaleźć odpowiednią motywację – mówi psycholog Czesław Michalczyk.
W czwartek (17 listopada) w godzinach 13.00 – 15.00 w sali obsługi ŁOW NFZ przy ul. Targowej 35 w Łodzi pojawili się przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.
Wszystkim zainteresowanym zmierzą zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokolizera. O rzucaniu palenia będzie też można porozmawiać z edukatorem zdrowotnym.
Rzuć palenie, dbaj o zdrowie
Rzucenie palenia to korzyść dla zdrowia. Jeśli zrobimy to przed 40. rokiem życia, zmniejszymy ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu o około 90 procent.
Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 lat i 3 lata.
Od chwili rzucenia palenia organizm zaczyna się regenerować:
- po 24 godzinach –zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca;
- do 3 miesięcy –poprawia się kondycja fizyczna;
- po roku –o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca;
- po 5 latach –zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc;
- po 15 latach –ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.