Światowy Dzień Radia
Dziś obchodzimy 13. Światowy Dzień Radia, który został ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku.
Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były – w 1920 roku – Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC – Brytyjska Korporacja Nadawcza.
– Radio towarzyszy nam od ponad 110 lat i pozostaje najbardziej powszechnie odbieranym na świecie, a jednocześnie jednym z najtańszych środków przekazu. (…) Zróżnicowanie kanałów radiowych, a co za tym idzie – także treści i form przekazu, stwarza pole do publicznej, demokratycznej debaty na praktycznie każdy temat. Wielkie możliwości wyboru źródeł informacji i zapraszanych gości czynią z radia instrument krzewienia wartości i kształtowania postaw tolerancji, solidarności i otwartości na różnorodność, a bezpośredni kontakt ze słuchaczami otwiera przestrzeń dla wymiany myśli i poglądów na skalę, na jaką nie umożliwia tego żadne inne medium – czytamy na stronie internetowej polskiego oddziału UNESCO.
Dziś Światowy Dzień Radia. Polskie Radio liczy 99 lat. Za początek radiofonii w naszym kraju uznaje się datę 1 lutego 1925 roku. W niedzielny wieczór o godzinie 18.00 w stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie przy ulicy Narbutta, inżynier Roman Rudniewski powiedział do mikrofonu:
“Tu próbna stacja radionadawcza PTR, fala 385 metrów”
Posłuchaj:
Przyjmuje się ją za pierwszą, eksperymentalną audycję radiową. Pół roku później, 8 sierpnia 1925 roku, oficjalnie powstała spółka “Polskie Radio”.
Radio Łódź kiedyś i dziś
Dziś Światowy Dzień Radia. Radio Łódź nadaje własne audycje od roku 1931. 1 maja 1931 roku zespół pracowników Radiowej Stacji Przekaźnikowej w Łodzi podjął decyzję o nadawaniu – w przerwach pomiędzy programami ogólnokrajowymi – własnych lokalnych audycji informacyjnych. Tak rozpoczęła się historia dzisiejszego Radia Łódź.
Od początków istnienia Polskiego Radia wiele miejsca w programie zajmowała muzyka. Zarówno muzyka mechaniczna z płyt jak i bezpośrednie transmisje muzyki poważnej z sal koncertowych, czy wreszcie transmisje muzyki tanecznej i jazzowej bezpośrednio z lokali rozrywkowych. Transmisje miały szczególny urok bezpośredniego uczestnictwa w wydarzeniu. Do słuchaczy dochodziły reakcje koncertowej publiczności, czasami nawet rozmowy dancingowych gości, bo występy znanych orkiestr tanecznych transmitowane były wieczorem bezpośrednio z dancingów.
Stacja łódzka szybko wpisała się w ciąg muzycznych audycji Polskiego Radia. 1 czerwca 1930 roku odbył się w Filharmonii Łódzkiej wielki zjazd towarzystw śpiewaczych i konkurs chórów z Województwa Łódzkiego. Przyjechało 28 zespołów grupujących 1500 śpiewaków. Łódzka stacja przekaźnikowa zwana już coraz częściej, choć trochę na wyrost – rozgłośnią – dostąpiła zaszczytu transmisji konkursu na cały kraj. W Filharmonii zainstalowane zostały dwa mikrofony – jeden do bezpośredniej transmisji, drugi dla komentującego koncerty chórów speakera. Gmach Filharmonii i stacji radiowej przy ul. Inżynierskiej 14 połączono specjalnym przewodem telefonicznym do obsługi transmisji. Wzmacniacze umieszczone na czas koncertu w gmachu Filharmonii. Koncerty chóralne odbyły się bez przeszkód, a łódzkie Radio od godziny 15.30 w pierwszą czerwcową niedzielę słychać było po raz pierwszy w całym kraju. Bezpośrednie połączenie między stacją a Filharmonią dyrekcja łódzkiego radia postanowiła zostawić na stałe.
Czytaj: Historia Radia Łódź
17 maja 2013 nastąpiło uroczyste odsłonięcie nowego logo Radia Łódź. Poprzednie logo obowiązywało od 1992 roku.
Radio Łódź dysponuje czterema studiami emisyjnymi (A1, A2, A3, A4) oraz trzema studiami nagrań (studio S1 im. Henryka Debicha, S2 i S3). Posiada studio w Sieradzu oraz kilkoro korespondentów regionalnych (w województwie łódzkim).
Nadajniki w Sieradzu, Wieluniu i Wieruszowie emitują inną wersję programu niż nadajnik łódzki, zwaną Radiem Łódź nad Wartą. 1 stycznia 2021 Radio Łódź uruchomiło kulturalno-muzyczny kanał Radio Łódź Extra, który był dostępny na multipleksie radia cyfrowego (DAB+) oraz w internecie.
Światowy Dzień Radia to także moment, by przypomnieć, że wielu nie wyobraża sobie życia bez tego medium. My – radiowcy – na pewno. Choć oficjalnie świętujemy dopiero od 2012 roku, to dla nas święto jest każdego dnia.
Zobacz, jak wygląda praca w naszej rozgłośni. Bo radio to przecież ludzie!
1.
2.
3. Jarosław Kosmatka
4. Sebastian Szwajkowski
5. Sebastian Szwajkowski
6. Sebastian Szwajkowski
7. Radio Łódź
8. Radio Łódź
9. Radio Łódź
10. Radio Łódź
11. Radio Łódź
12. Radio Łódź
13. Radio Łódź
14. Radio Łódź
15. Radio Łódź
16. Radio Łódź
17. Radio Łódź
18. Radio Łódź
19. Radio Łódź
20. Radio Łódź
21. Radio Łódź
22. Radio Łódź
23. Radio Łódź
24. Radio Łódź
25.
26.
27.
28. Jarosław Kosmatka
29. Jarosław Kosmatka
30. Jarosław Kosmatka
31. Jarosław Kosmatka
32. Jarosław Kosmatka
33. Jarosław Kosmatka
Dziś Światowy Dzień Radia, a my chcemy przekazać jedno… Dziękujemy, że codziennie jesteście z nami!