Światowy Dzień Otyłości 2024
W Światowym Dniu Otyłości samorząd województwa łódzkiego zachęca do korzystania z bezpłatnych porad dietetyków. Z kolei dr Małgorzata Józefowska z Wojewódzkiego Ośrodka Diabetologii i Chorób Metabolicznych zaznacza, że otyłość należy leczyć.
Otyłość wiąże się z przewlekłymi powikłaniami, z nasileniem chorób stawów, z obciążeniem serca, zaburzeniami metabolicznymi. Jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Niestety też jest piątym czynnikiem powodującym zgony pacjentów na świecie – mówi.
Odchudzanie trzeba skonsultować ze specjalistą
Jak dodaje, warto korzystać z pomocy specjalistów. Odchudzanie na własną rękę rzadko bywa skuteczne.
Nieodpowiednia dieta czy nieumiejętne wprowadzenie wysiłku fizycznego sprawia, że waga wraca. Nawet jeśli pacjenci osiągną jakieś korzyści, to jest to krótkotrwały efekt – tłumaczy dr Małgorzata Józefowska.
Według danych z badania European Health Interview Survey, w województwie łódzkim nadwagę miało 43,6 proc. mężczyzn powyżej 15 roku życia i 33,6 proc. kobiet.
W ramach zadania „Zdrowe Łódzkie na plus” samorząd ogłosił konkurs „Zdrowe odżywianie 60+”, w którym Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi otrzymał blisko 16 tys. zł dofinasowania na przeprowadzenie porad dietetycznych dla seniorów.