Picie alkoholu w ciąży powoduje płodowy zespół alkoholowy. Stężenie alkoholu we krwi płodu jest tak samo wysokie, jak u jego matki. Alkohol niszczy układ nerwowy dziecka i powoduje nieodwracalne zmiany. Uświadamianie problemu pomoże zadbać o nienarodzone jeszcze dzieci.
Pomożemy uchronić swoje dziecko przed obciążeniami na całe życie, przed różnego rodzaju niepełnosprawnością, chorobami, przed uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. W związku z tym problemami z nauką, problemami z koncentracją czy planowaniem dnia codziennego. Nasze dzieci i nie tylko nasze, ale gro dzieci z FAS nigdy na dobrą sprawę nie będzie samodzielne – mówi Jolanta Bobińska, prezes Fundacji Dom w Łodzi.
Według Katarzyny Maciołek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, trudno jest oszacować skalę płodowego zespołu alkoholowego.
W trakcie porodu lekarze nie prowadzą żadnych kart, nie wpisują ilości osób, chociażby matek, które rodziły pod wpływem alkoholu. To też jednak nie chodzi o upojenie całkowite. Przede wszystkim każda dawka alkoholu jest szkodliwa. Inicjatywa, w którą również będziemy angażować się 9 września, to właśnie profilaktyka, wsparcie, jak się zachować i pomóc. Co robić, nawet jeśli jest się zwykłym przechodniem. Nie oceniajmy, a wspierajmy – dodaje.
Regionalne Centrum Polityki Społecznej w łodzi prowadzi jeden z dwóch w Polsce ośrodków diagnozujących i leczących FAS. Przeszło przez ten ośrodek ponad 1,4 tys. małych pacjentów.