Soundedit po raz 14-ty w Łodzi
W Galerii Fotografii ŁTF im. Eugeniusza Hanemana zaprezentowano dzisiaj line-up festiwalu Soundedit, którego historia rozpoczęła się w roku 2009. Do dzisiaj pozostaje on miejscem spotkań profesjonalistów i amatorów. Jest także okazją dla polskich twórców do zetknięcia się z największymi fachowcami w branży muzycznej z całego świata.
ŁÓDŹ POWER!
Pierwszy, czwartkowy wieczór festiwalu będzie w całości dedykowany zespołom wywodzącym się z Łodzi. Maciej Werk – dyrektor i pomysłodawca festiwalu uważa bowiem, że skoro jest to łódzki festiwal to wręcz jego obowiązkiem jest współpracować z łódzkimi artystami. W Wytwórni publiczności zaprezentują się Salvezza, L.Stadt, doors, Mona Polaski, Cool Kids Of Death i Psychocukier.
W kolejne dni na scenie wystąpią m.in. Test Department, Barry Adamson, Leftfield, Ania Leon czy Bokka.
Akcja edukacja
Soundedit to jednak nie tylko koncerty, które zagoszczą w Wytwórni, ale także inne, charakterystyczne dla tego festiwalu propozycje.
– Mamy bardzo silną edukację. Takiej nie było nigdy. My żeśmy zaczynali czternaście lat temu i byliśmy tak naprawdę pierwszą imprezą w Polsce, która robiła warsztaty. Wtedy jeszcze nikt warsztatów nie robił. Trochę trudno w to uwierzyć, że kilkanaście lat temu jeszcze nikt nie myślał o tej edukacji w taki sposób. My żeśmy od samego początku robili bardzo dużo, ale w tym roku jest to jakiś absolutny rekord, bo mamy ponad sto warsztatów przez dwa dni – mówi Maciej Werk.
Część edukacyjna festiwalu będzie obejmowała bardzo szeroki zakres – od dźwięku przestrzennego w systemach nagłośnieniowych poczynając, a na przygotowaniu masteringu do płyty winylowej kończąc. Odbędą się także spotkania z ZAiKS-em, STOART-em czy ZPAV-em w temacie praw autorskich.
Patrzyć szerzej
Nie zabraknie również tematów mniej technicznych, będzie bowiem też nieco metafizycznych rozmów na temat wyobraźni.
– Chciałbym to rozszerzać właśnie o takie humanistyczne spotkania i rozmowy, bo mam wrażenie, że te technikalia są już dosyć dobrze opanowane, a brakuje nam takich rozmów szerszych, o kontekście muzyki i umieszczenia jej w świecie – wyjaśnia Maciej Werk.
Nowością będzie piątkowy panel pod nazwą PlayFair. Organizatorzy chcą pokazać, jak przy okazji małej imprezy muzycznej można próbować zniwelować ślad węglowy, czyli zadbać o to, aby imprezy były bardziej ekologiczne.
Podczas festiwalu Soundedit tradycyjnie już wręczone zostaną także nagrody Człowieka ze Złotym Uchem.
Wciąż do nabycia są bilety na wszystkie dni festiwalowe, a pełen program znaleźć można na stronie internetowej imprezy.