Segregacja śmieci wychodzi łodzianom coraz lepiej. Dyrektor do spraw gospodarki odpadami Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, Tomasz Kacprzak, tłumaczy, co jeszcze mogłoby poprawić sytuację.
Czekamy na prace nad rozszerzoną odpowiedzialnością producenta, które trwają w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Dla mnie idealnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie wyłącznie opakowań szklanych wielorazowego użytku tak, aby nie tworzyć szklanych butelek jednorazowych – mówi Kacprzak.
To rozwiązanie miałoby zmniejszyć koszty transportu odpadków z uwagi na to, że butelki wielorazowego użytku łatwiej transportować. Dodatkowo zwiększyłby się odzysk odpadów.
Za skuteczność odzyskiwania odpadów odpowiadają zarówno producenci, jak i konsumenci.
Dzisiaj robimy bardzo dużo zakupów internetowych, dlatego pamiętajmy, aby karton wrzucać do niebieskich pojemników, on wtedy praktycznie w 100% trafi do recyklingu. Pamiętajmy także, żeby odpad biodegradowalny, czyli resztki naszego jedzenia, wrzucać do brązowego pojemnika – radzi Kacprzak.
Komentowane 1
Segregacja domowa powoli zaczyna funkcjonować.Niestety są też sfery i to nie małe gdzie jest zaniedbana i pomijana,chociaż rozwiązanie jest najprostsza z możliwych.
Każda budowa i oddawany do użytku obiekt w stanie developerskim produkuje codziennie tony plastiku,gruzu i papierów .Tam wszystko wrzucane jest do jednego zbiorczego kontenera.I tu jest cały problem.Developer czy inwestor po prostu oszczędza na kosztach a nikt go nie kontroluje.Sehregacja zaczyna się dopiero po powstaniu wspólnoty czyli wtedy kiedy najwięcej odpadów już Powstało zwykły mieszkaniec jest zobowiązany do segregacji ale instytucjonalny już. Nie.