Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Przy telefonach dyżurują asystenci sędziów i zawodowi kuratorzy sądowi, którzy od dziś (20 lutego) do 26 lutego odpowiadają na pytania związane z przypadkami przestępstw, udzielają porad i podpowiadają, jakie kroki prawne może podjąć osoba pokrzywdzona.
– Prosić o pomoc może każda osoba pokrzywdzona przestępstwem i nie ma znaczenia, jakiego rodzaju to jest przestępstwo. Generalnie udzielamy informacji, gdzie te osoby mogą się po pomoc zgłosić, jeśli chodzi o kuratorów, to oni pełnią również dyżury nie tylko w sądach, ale również w instytucjach na terenie, na jakim pracują w różnych fundacjach, stowarzyszeniach, organizacjach pozarządowych, które zajmują się pomocą takim osobom pokrzywdzonym – mówi Kurator Okręgowy Grażyna Rybicka.
Na stronach sądu okręgowego i sądów rejonowych w Łodzi i województwie zamieszczono numery telefonów, pod którymi można się konsultować i prosić o wskazówki w sprawach przestępstw. Taką bezpłatną pomoc można też uzyskać w prokuraturach, komendach policji i siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych w ramach wydarzenia, jakim jest Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Czytaj także: Pogoda na poniedziałek (20 lutego). Deszcz i porywisty wiatr
Podczas tegorocznych obchodów szczególnie uwzględniania będzie sytuacja osób doświadczających przemocy domowej.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.