Ramen Festival Łódź 2022 – kulinarna uczta
Do niedzieli 13 listopada miłośnicy ramenu z województwa łódzkiego będą mogli spróbować różnych wariantów tej rozgrzewającej zupy prosto z Azji. – Kucharze przygotowali aż 24 wersje ramenu. Są zarówno opcje z mięsem, jak i wegańskie. Wyobraźnia szefów kuchni nie zna granic. Można spróbować bulionów na kurczaku, kaczce, czy gęsi. Dla osób niejedzących mięsa przygotowano wersje grzybowe z różnorodnymi dodatkami, między innymi figami – opowiada Izabela Borowska z Fundacji Jemy w Łodzi.
Ramen coraz bardziej popularny
Popularność dania rośnie w Polsce z każdym rokiem. Nic dziwnego, że festiwalowych gości także przybyło.
– Jest ich zdecydowanie więcej niż w tamtym roku. W naszej restauracji podajemy dwa rodzaje ramenu, jeden wegański, drugi drobiowy. Wegański na bazie kalafiora, drobiowy na bazie mięsa, lecz w małej ilości, dlatego jest dosyć lekki. Cieszy się dużą popularnością. Podajemy go ze szpinakiem, z pędami bambusa marynowanymi i z jajkiem -mówi Daniel, kucharz w jednej z restauracji.
Łodzianie chętnie próbują nowych smaków i jak mówią – to okazja do skosztowania egzotycznych potraw.
– Jest coraz więcej festiwali, na których można spróbować egzotycznych potraw i smaków. Przez kuchnię możemy poznać też obcą kulturę. Po raz pierwszy odwiedziliśmy Ramen Festiwal i było pysznie – mówili łodzianie.
Co ciekawe wśród festiwalowiczów dużym powodzeniem cieszy się wegański ramen.
Czym jest ramen?
Ramen to danie kuchni japońskiej. Trafił do Kraju Kwitnącej Wiśni w XIX wieku z Chin. Po II wojnie światowej stał się jedną z najpopularniejszych, niedrogich i powszechnie dostępnych potraw.
O tym, jak przygotować ramen opowiada Bartosz Goliński z jednej z łódzkich restauracji. – Przekrawamy jajko, układamy w misce. Dokładamy makaron ramen i dodatki, m.in. sałatkę kimchi. Brakuje już tylko bulionu do gotowego dania – mówi.
Przygotowanie ramenu:
Ramen to właśnie makaron. – Jeśli chodzi o klasyczny bulion to głównie są to: kości wołowe, szponder, ogony. Wywar musi mieć w sobie dużo kolagenu oraz szpiku kostnego. Mam nadzieję, że większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że głównym nośnikiem smaku jest tłuszcz. Dlatego też dość długo pieczemy, później gotujemy wręcz wygotowujemy smak z tego mięsa. W ten sposób uzyskujemy główny smak standardowego ramenu wołowego – zaznacza Bartosz Goliński.
Za co mieszkańcy Łódzkiego lubią ramen? I jakie smaki podczas Ramen Festival Łódź 2022 przygotowali dla nich szefowie kuchni?
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Zaproszenie do restauracji lub inne nagrody można wygrać w konkursie. Podczas trwania Ramen Festival Łódź 2022 lokale będzie odwiedzać specjalna “maskotka ramen” – wystarczy zrobić sobie z nią zdjęcie i oznaczyć w mediach społecznościowych.