IPN wydał publikację „Pułkownik Stanisław Hojnowski (1893-1939)”
Promocja książki w dniu 7 września jest przypadkowa. Tego właśnie tego dnia w 1939 r. płk. Stanisław Hojnowski wraz z ponad setką żołnierzy poległ na ul. Warszawskiej w Tomaszowie Mazowieckim w wyniku ostrzału niemieckich oddziałów Wermachtu oraz niemieckich dywersantów, którzy rekrutowali się z przedwojennych mieszkańców Tomaszowa, którego ludność niemiecka była dość liczna.
– Jestem absolwentem Liceum Stanisława Hojnowskiego i szukając tematu na jedną z konferencji naukowych pomyślałem sobie, że różne tematy były już opracowywane, ale nie biografia pułkownika Stanisława Hojnowskiego. I tak już od 10 lat trwa ta epopeja z pułkownikiem – uzasadnia wybór tematu książki Marek Stefański.
Lubiany przez przełożonych i podwładnych
Na 230 stronach znalazł się cały życiorys bohatera września 1939 r. od galicyjskiej młodości i początków kariery wojskowej aż po pamięć o pułkowniku w regionie tomaszowskim. Jak podkreśla sam autor książki o płk. Hojnowskim długo – nawet w środowiskach naukowych – pokutowało przekonanie, że o tej postaci trzeba wiedzieć, że był, żył i umarł. Praca wykonana przez autora w postaci poszukiwań materiałów archiwalnych pozwoliła odtworzyć jego środowisko nie tylko rodzinne, ale przede wszystkim wojskowe, a także pokazać charakter płk. Stanisława Hojnowskiego.
– Wychodzi taki obraz wzorowego oficera lubianego przez przełożonych, przez podwładnych. Bardzo mi to rozszerzyło postać płk. Hojnowskiego. Wydaje mi się, że sporo materiałów udało mi się odnaleźć, które leżały w archiwach i nikt z nich nie korzystał do tej pory – mówi Marek Szymański.
Pamięć o płk. Stanisławie Hojnowskim przetrwała w Tomaszowie. III Liceum Ogólnokształcące ma go za patrona, w mieście jest także rondo jego imienia, a na miejscowym cmentarzu miasto ufundowało pamiątkową tablicę.
Książkę Marka Stefańskiego będzie można nabyć w tomaszowskim muzeum, a także w IPN w Łodzi.