Zazieleniło się przy Rondzie Solidarności
O tym żeby zazielenić okolicę Ronda Solidarności zdecydowali łodzianie w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. W realizację pomysłu zaangażowała się prywatna firma, która dołączyła do Ekopaktu, czyli porozumienia publicznych i prywatnych podmiotów na rzecz środowiska naturalnego oraz zwiększenia bioróżnorodności w Łodzi. Prace przy tworzeniu skweru rozpoczęto 14 października od przygotowania terenu pod zieleniec. Dzisiaj (7 listopada) udało się zakończyć nasadzenia i montaż małej architektury, w tym ławek.
Aż 300 m kw. rabat
Nie tylko siedem dużych drzew zdobi nowy skwer.
To około 300 m kw. rabat z kompozycją krzewów, bylin i traw. Rosną tam teraz między innymi derenie białe, suchodrzew chiński, hortensja bukietowa, perowskia łobodolistna, bodziszek korzeniasty, liliowiec ogrodowy, rozplenica japońska ‘Hameln’, miskant chiński ‘Adagio’, a także pachnące róże okrywowe i lilaki pospolite ‘Palibin’. Do tego na zieleńcu przy rondzie zamontowane zostały również dwa placyki wyposażone w małą architekturę, czyli ławki i siedziska. Znajduje się tam również domek dla owadów – dodaje Paweł Śpiechowicz.
Skwer przy Rondzie Solidarności to nie jedyny projekt zrealizowany dzięki Ekopaktowi. Na początku października jeden z deweloperów założył sporą rabatę kwiatową w pobliżu bloku przy al. Śmigłego-Rydza 20. Zasadzono na niej setki kwitnących roślin. Wśród nich są m.in. derenie, hortensje, krzewuszki, kaliny, rokitniki, runianki oraz 2 tys. roślin cebulowych, czyli krokusów i cebulic syberyjskich. Rabata nie jest dostępna tylko dla lokatorów budynku. Można ją oglądać od strony Parku nad Jasieniem, a dokładnie między blokiem a boiskiem. Wiosną trawnik przy boisku ma zostać zalany różnymi kolorami tysięcy kwiatów. Co ważne, rabata ma stanowić bazę pokarmową dla różnego rodzaju owadów zapylających.
Szklarnia i wypożyczalnia elektryków
Inni deweloperzy, którzy podpisali się pod Ekopatkem, tak projektują nowe osiedla by były ekologiczne. Montują ładowarki do aut elektrycznych czy panele fotowoltaiczne, a energia wyprodukowana dzięki nim zasila m.in. windy w budynkach czy klimatyzację. Ważne jest też nawadnianie zieleni na osiedlu deszczówką, która przechowywana jest w zbiornikach retencyjnych. Takie rozwiązania zastosowano m.in. na osiedlu przy ul. Widzewskiej. Kolejnym pomysłem dla dalszy, ekologiczny rozwój osiedla jest szklarnia, w której mieszkańcy sąsiednich bloków będą mogli uprawiać warzywa i kwiaty. W planach jest również specjalny punkt na osiedlu, w którym będzie można wynająć ekopojazdy, czyli rowery, hulajnogi czy auta ładowane poprzez ekologiczną infrastrukturę.
Jednym z założeń Ekopatku to również odbetonowanie Łodzi. Jednym z miejsc, które ma się wkrótce zazielenić jest okolica przystanku Piotrkowska Centrum. Wzdłuż drogi rowerowej, przebiegającej między tramwajowym przystankiem przesiadkowym a hotelem, utworzone mają zostać rabaty. Posadzonych na nich też zostanie kilka drzew, a przy drodze rowerowej staną trejaże, na których mają się rozrosnąć zielone pnącza. Natomiast jeszcze tej jesieni nowe nasadzenia mają się pojawić na przystanku autobusowym przy al. Bandurskiego, przy Monopolis, Celnej 14 czy Długosza 3.
Dekarbonizacja systemu ciepłowniczego
„Ekopakt dla Łodzi” zawiera założenia polityki proekologicznej, która ma być realizowana przez miasto do 2030 r. Główne wytyczne związane są z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom zmian klimatu. Jednym z parterów miasta w tym projekcie jest Veolia, która dostarcza ciepło do łódzkich domów i stopniowo dekarbonizuje system ciepłowniczy w Łodzi. Od węgla Veolia odchodzi m.in. w elektrociepłowni EC4, wykorzystując paliwa alternatywne. Poza tym trzy lata temu firma ta zadeklarowała utworzenie w Łodzi 200 punktów do ładowania samochodów elektrycznych.