Co zeznawać przed sądem
Mówi się, że prawda się sama obroni. Faktycznie jest w tym powiedzeniu wiele prawy, jednak aby prawda miała szansę się bronić musimy ja należycie wyartykułować, stąd też do przesłuchania na rozprawie frankowej warto jest się dobrze przygotować. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich pytań, jakie padną na sali sądowej, niemniej większości można się spodziewać i co za tym idzie przygotować sobie na nie gotowe odpowiedzi. Pomóc w przygotowaniu odpowiedzi może kancelaria reprezentująca, której powierzyliśmy obsługę prawną sprawy. pisząc pozew wibor kancelaria doskonale orientuje się, jakie pytania mogą w tym konkretnym przypadku paść ze strony sądu, jak też pełnomocnika banku. W sytuacji kiedy nie znamy odpowiedzi na pytanie nie powinniśmy odpowiedzi wymyślać, a wprost zeznać, że nie mamy na ten temat wiedzy lub zwyczajnie nie pamiętamy. Tyczy się to zwłaszcza szczegółów okoliczności zawarcia umowy.
Podstawowe pytania
Podczas przesłuchania spodziewać się można pytań dotyczących wartości kredytu, daty jego zawarcia, celu przeznaczenia. Oprócz pytań oczywistych spodziewać się można również pytań ogólnych dotyczących samej umowy i sytuacji frankowicza. Sąd pyta o prowadzenie działalności gospodarczej i związku działalności z zaciągniętym kredytem, jak również o nasze wykształcenie, ówczesną wiedzę co do ryzyka zaciągania zobowiązania w obcej walucie. Drobiazgowo sąd przepytuje podczas przesłuchania o okoliczności podpisania umowy, zwłaszcza o kwestie zapoznania się z treścią umowy, wszystkimi jej aneksami, negocjowania warunków, wyjaśnień pracowników banku udzielanych kredytobiorcy itp. Istotne dla sprawy są również pytani o powody decyzji co do zaciągnięcia kredytu właśnie we frankach, o okresie między otrzymaniem dokumentów a ich podpisaniem.
Pytania własnego pełnomocnika
W części pytań, które zadawać będzie nam nasz pełnomocnik możemy wykazać się najbardziej przygotowaniem. Od tych odpowiedzi bardzo wiele zależy, gdyż zarówno umiejętne kierowanie pytań, jak też trafne odpowiedzi, argumentujące własne stanowisko mogą skutecznie przekonać sąd do naszych racji. Zwłaszcza iz jeśli nie ze strony sądu, to ze strony pełnomocnika padnie pytanie o to dlaczego uważamy że umowa kredytowa powinna zostać unieważniona i czy tak samo spędzilibyśmy, gdyby nie wysoki kurs franka.
Pytania pełnomocnika banku
Poza sądem oraz własnym pełnomocnikiem pytani podczas przesłuchania zadawać nam będzie również pełnomocnik strony przeciwnej czyli banku. Z pewnością będą to pytania tak zadane, aby odpowiedź na nie mogła zdyskredytować nas. Czasem najlepsza odpowidzią na takie pytania jest odpowiedź nie wiem, nie pamiętam. Udzielenie odpowiedzi, która nam może zaszkodzić jest o wiele bardziej groźna niż zasłanianie się niepamięcią i niewiedzą. Pełnomocnik banku przesłuchiwać nas będzie jako ostatni, dlatego też dobrze jest wytrzymać w skupieniu i pełnej koncentracji mimo stresu i emocji. Odpowiedzi n rozprawie powinny być zwięzłe i pozbawione wydźwięku emocjonlnego.