Przekroczył prędkość i dostał 5 tys. zł mandatu
Ciężka noga powoduje lekkość portfela. Przekonał się o tym kierujący bmw, który na remontowanym odcinku drogi A1 pod Piotrkowem Trybunalskim, znacznie przekroczył prędkość.
Policjanci ustalili też, że – zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego – mężczyzna popełnił to wykroczenie w warunkach recydywy, dlatego kara była podwójna.
Czytaj także: Sezon grzewczy 2022. W piecach spalany nie tylko węgiel, strażnicy zaostrzają kontrole
– W miejscu gdzie dozwolona jest jazda z prędkością 70 km/h, mężczyzna na liczniku miał 152 km/h. 38-latek swoją brawurę tłumaczył tym, że się spieszył, a ograniczenia prędkości nie zauważył. Jak się okazało, to nie pierwszy raz kiedy mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość. Amator szybkiej jazdy 23 września 2022 roku otrzymał już mandat w wysokości 800 złotych. Wówczas dozwoloną prędkość przekroczył o ponad 30 km/h – mówi st. as. Izabela Gajewska.
Działał w recydywie
W związku z obowiązującymi przepisami, mężczyzna przekroczył prędkość i działał w recydywie.
Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat karny będzie dwukrotnie wyższy.
W związku z tym, mężczyzna przekroczył prędkość i za to 38-latek otrzymał mandat 5 tys. złotych oraz 15 punktów karnych.
Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
- złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
- wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
- niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
- omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
- wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
- wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
- prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych.