Protesty rolników w Łódzkiem i w całej Polsce
Rolnicy przygotowali kolejne ogólnopolskie protesty, także w Łódzkiem. Producenci żywności po raz kolejny manifestują swoje niezadowolenie działaniami Brukseli. Chodzi o politykę Zielonego Ładu kładącą duży nacisk na walory prośrodowiskowe, podnoszące koszty produkcji. Z drugiej strony producenci żywności nie zgadzają się na dalszą liberalizację handlu z Ukrainą, którą zaproponowała Komisja Europejska. Równoległe manifestacje organizują też grupy myśliwych.
Posłuchaj relacji Elizy Cichosz i dowiedz się więcej:
Z powodu strajków autobusy ŁKA relacji Kutno-Skierniewice i Łask-Zelów są opóźnione.
W Smolicach na Strykowskiej przy rondzie doszło do zatrzymania ruchu autobusów linii 60C. Linia autobusowa została skrócona do ronda w Smolicach, gdzie zawraca i wraca do Łodzi.
Czytaj także: Utrudnienia na drogach w powiecie poddębickim, w tym na węźle Wartkowice. Przyczyną protest rolników [ZDJĘCIA +WIDEO]
1. organizatorzy protestu
2. organizatorzy protestu
3.
4. organizatorzy protestu
5. organizatorzy protestu
A1 – węzeł Kutno Północ
Od godz. 11 są utrudnienia na A1 w kierunku Gdańska przy węźle Kutno Północ. Zablokowany jest zjazd i wjazd w obu kierunkach. Rolnicy zapowiadają, że blokada może potrwać nawet 24 godziny.
Powiat zgierski
Na terenie powiatu zgierskiego w zabezpieczeniu protestów bierze udział łącznie 133 policjantów z terenu powiatu Zgierskiego, Oddziału Prewencji Policji w Łodzi oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Sugerowane są również objazdy. Szczegóły tutaj:
W Zgierzu protesty rolników rozpoczęły się o 8 rano i według organizatorów potrwa 24 godziny.
Rolnicy blokują drogi w trzech newralgicznych w tym regionie lokalizacjach:
- węzeł autostradowy w miejscowości Zgierz-Leonów, gdzie jest grupa rolników wraz z grupą myśliwych,
- Rondo Emilia i dojazd do ronda na S14,
- DK 91 oraz ulica Aleksandrowska w Zgierzu, gdzie blokowany jest wjazd i zjazdy z drogi S14.
Posłuchaj relacji Radosława Wilczka i dowiedz się więcej:
Rolników w proteście w Sosnowcu (wieś, woj. łódzkie, powiat zgierski) wspierają myśliwi.
Utrudnienia pod Piotrkowem
Rolnicy we wtorek (20 lutego) od godzin porannych blokują węzeł autostradowy Piotrków Trybunalski-Zachód, dokładnie na skrzyżowaniu autostrady A1 z S8. Udział w proteście oprócz rolników z powiatu piotrkowskiego biorą również farmerzy z powiatu opoczyńskiego, radomszczańskiego i tomaszowskiego. Na miejscu może być nawet do kilkudziesięciu ciągników.
Protesty rolników rozpoczęły się o godz. 10. Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień między innymi na węźle autostradowym Piotrków Zachód, czyli na skrzyżowaniu autostrady A1 z trasą S8, a na wszystkich węzłach wokół Piotrkowa ruch może być spowalniany. Dokładny przebieg utrudnień dostępny jest tutaj.
Problemy z przejazdem w Skierniewicach
Trwają protesty rolników w Łódzkiem. Utrudnień w ruchu należy się dziś (20 lutego) spodziewać także w okolicach Skierniewic.
– Będziemy jechać w kierunku Skierniewic, potem do ronda Solidarności, gdzie zawrócimy i udamy się tą samą drogą przez Sierakowice Prawe do ronda przy A2. Czujemy się oszukani przez Unię Europejską i nasz poprzedni rząd, który wprowadził nam Zielony Ład. Coraz większy jest też napływ towarów z Ukrainy, nie tylko zboża i kukurydzy, ale napływają również taki produkty jak jaja, maliny. Te towary są niskiej jakości – mówi Łukasz Markowicz, jeden z organizatorów protestu.
Protest ma się rozpocząć o godz. 11 w Sierakowicach Prawych. Następnie rolnicy przejadą DK70 przez Sierakowice Lewe i Mokrą Prawą do Skierniewic. Tam ulicami: Łowicką, Wyszyńskiego, Wiadukt, aleją Rataja dojadą do Ronda Solidarności. Następnie zawrócą i tymi samymi ulicami będą jechać w kierunku Łowicza.
Możliwe, że zdecydują się też zablokować węzeł autostradowy w Nieborowie. Policja apeluje by jutro w godzinach 11:00-14:00 zachować szczególną ostrożność, a jeśli to możliwe omijać wymienione drogi.
Protesty rolników nad Wartą – utrudnienia nawet całą dobę
Około 500 ciągników będzie łącznie blokować drogi w powiecie poddębickim. Tam protest rolników potrwa dobę, a więc zakończy się dopiero w środę (21 lutego) przed południem.
Strajk prowadzony jest rotacyjnie, co kilka godzin protestujących zmieniają kolejni uczestnicy. – Na noc przyjdzie druga grupa i się wymienimy. To jest duże obciążenie też fizyczne, a niektórzy mają swoje obrządki, muszą doić krowy, zajmować się gospodarstwem. Nie jest nam miło, że musimy wychodzić na ulicę i walczyć o swoje – mówi jeden z protestujących rolników.
Rolnicy blokują wjazdy i zjazdy z autostrady A2 na odcinku Stryków – Konin. Przejezdny jest węzeł Dąbie. Utrudnienia dotyczą węzła Wartkowice. Blokowane są także ronda w Pradze koło Poddębic i w Uniejowie.
Wojewoda łódzki Dorota Ryl przyjęła w Poddębicach petycję od protestujących rolników, obiecała przekazać ją do Ministerstwa Rolnictwa, obiecała tez rozmowy z przedstawicielami rolników.
Przy wojewodzie tworzy się Forum Rolnicze, są też kółka, rolnicy indywidualni i producenci. Taki jest zamysł, żeby każde rolnicze gremium miało swojego przedstawiciela. Chodzi o to, żeby wszyscy usiedli przy jednym stole i żeby wypracować stanowisko. Poprosimy ministra, szefa Agencji Restrukturyzacji KOWR-u, usiądziemy przy stole i będziemy rozmawiać – powiedziała Dorota Ryl.
Zobacz galerię zdjęć:
Zobacz wideo:
Posłuchaj relacji Sebastiana Szwajkowskiego i dowiedz się więcej:
Sieradz
Blokady dróg rozpoczęły się dziś (20 lutego) o godz. 10. Przy centrum dystrybucyjnym sieci handlowej pod Sieradzem strajk może potrwać nawet kilka dni.
1. Adrian Krupa
2. Adrian Krupa
3. Adrian Krupa
4. Adrian Krupa
5. Adrian Krupa
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13. Radio Łódź (zdjęcie ilustracyjne)
W powiecie sieradzkim rolnicy traktorami będą jeździć pomiędzy rondem im. Żołnierzy Niezłomnych, a rondem im. Solidarności Rolników Indywidualnych. Druga grupa pojazdów spowolni ruch od ronda im. Żołnierzy Niezłomnych, ulicą POW do ronda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, następnie ulicą Sienkiewicza do ronda im. Sieradzkich Żołnierzy Łączności.
Kumulacja protestu zaplanowana jest w rejonie ulic Sosnowej i Elewatorowej.
Wiceszef rolnictwa o protestach
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak powiedział, że postulaty rolników są słuszne i należy rozwiązać problemy, które są obecne na polskiej wsi. Gość Programu 1 Polskiego Radia uważa jednak, że protesty rolników powinny być wymierzone w poprzednią władzę.
Michał Kołodziejczak wyjaśnił, że Prawo i Sprawiedliwość przerzuca swoją odpowiedzialność na obecną koalicję rządzącą, dlatego należy udostępnić listę firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy.
Szokuje jednak ilość tych produktów. Szokują też ceny, które z jednej strony były bardzo niskie, z drugiej strony mnie dziwi, dlaczego ktoś sprowadzał produkty, które rzekomo były droższe, więc to są takie punkty zastanowienia. Też widzimy firmy, które są powiązane z politykami czy z partiami politycznymi i nie mówimy tutaj o jednej partii politycznej, żeby też sprawa była jasna. Z drugiej strony działały te firmy zgodnie z prawem i tutaj jest pytanie, gdzie wtedy było państwo?
Wcześniej wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi informował, że lista firm sprowadzających zboże z Ukrainy jest gotowa. Jego zdaniem poprzednia lista, opublikowana przez byłą szefową resortu Annę Gembicką, jest “nieprecyzyjna i niezgodna z prawdą”.
Potrzebny harmonogram współpracy
Michał Kołodziejczak powiedział także, że rząd wraz z rolnikami musi wypracować harmonogram współpracy, a następnie wprowadzić odpowiednie zmiany, by rozwiązać kryzys w polskim rolnictwie. Przed posiedzeniem rządu z ministrem rolnictwa w tej sprawie rozmawiać będą premier i wicepremierzy.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi dodał, że celem rządzącej koalicji jest podpisanie porozumienia z rolnikami i przygotowanie planu działania na najbliższe lata.