Podpisano porozumienie o współpracy
Dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, oraz Waldemar Flajszer, łódzki kurator oświaty, podpisali w czwartek (19 stycznia) porozumienie o współpracy, której celem jest m.in. upowszechnianie wiedzy na temat niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi.
![Porozumienie o współpracy Muzeum Dzieci Polskich z łódzkim kuratorium oświaty [ZDJĘCIA] 1 Porozumienie o współpracy Muzeum Dzieci Polskich z łódzkim kuratorium oświaty](https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2023/01/Porozumienie-o-wspolpracy-Muzeum-Dzieci-Polskich-z-lodzkim-kuratorium-oswiaty-300x225.jpg)
Jak mówi Waldemar Flajszer, kuratorium ma m.in. zorganizować konkursy dla szkół województwa łódzkiego. – Osobiście będę pilotował te działania. Zwrócimy się do ministra edukacji narodowej o to, by nasze podręczniki historyczne nie były pozbawione elementu tzw. Małego Oświęcimia. Powinien być on podkreślany – dodaje łódzki kurator oświaty.
Jak podkreśla dr Ireneusz Piotr Maj, współpraca pomiędzy obiema instytucjami układa się bardzo dobrze, a teraz wejdzie na jeszcze wyższy poziom.
![Porozumienie o współpracy Muzeum Dzieci Polskich z łódzkim kuratorium oświaty [ZDJĘCIA] 2 Porozumienie o współpracy Muzeum Dzieci Polskich z łódzkim kuratorium oświaty](https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2023/01/Porozumienie-o-wspolpracy-Muzeum-Dzieci-Polskich-z-lodzkim-kuratorium-oswiaty-2-300x225.jpg)
Instytucje podejmą współpracę w organizowaniu uroczystości o charakterze historycznym, społecznym i naukowym. Porozumienie ma także służyć pogłębianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia.
![Porozumienie o współpracy Muzeum Dzieci Polskich z łódzkim kuratorium oświaty [ZDJĘCIA] 3 Porozumienie o współpracy Muzeum Dzieci Polskich z łódzkim kuratorium oświaty](https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2023/01/Porozumienie-o-wspolpracy-Muzeum-Dzieci-Polskich-z-lodzkim-kuratorium-oswiaty-7-300x225.jpg)
Dwie wystawy
Czwartkowemu wydarzeniu towarzyszyła młodzież, która zwiedziła dwie wystawy muzeum: „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej” oraz „Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? Listy dzieci z obozu na Przemysłowej”.
![Porozumienie o współpracy Muzeum Dzieci Polskich z łódzkim kuratorium oświaty [ZDJĘCIA] 4 Porozumienie o współpracy Muzeum Dzieci Polskich z łódzkim kuratorium oświaty](https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2023/01/Porozumienie-o-wspolpracy-Muzeum-Dzieci-Polskich-z-lodzkim-kuratorium-oswiaty-9-300x225.jpg)
Nazistowski obóz dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej funkcjonował w latach 1942-1945.