Pompa ciepła monoblok – jak ją zamontować?
Niektórzy twierdzą, że pompę ciepła monoblok da się zamontować samodzielnie. Nie możemy jednak w stu procentach się z tym zgodzić, ponieważ montaż, nawet jeśli jest prosty, może wpłynąć na późniejsze działanie urządzenia. Awarie związane z niewłaściwą instalacją zdarzają się niezwykle często, dlatego lepiej zostawić to specjaliście. Bez doświadczenia w tym temacie można sobie zaszkodzić, a próbując oszczędzać na montażu wpędzić się w duże koszty serwisowe w razie wystąpienia awarii.
Po co zatem opisywać, jak zamontować pompę ciepła monoblok? Chociażby dlatego, że pomoże to kontrolować wykonującego montaż fachowca i zrozumieć jaki wpływ jego praca będzie mieć na pracę urządzenia.
Podstawą montażu jest wykonanie fundamentu pod pompę. Bez tego nie będzie ona stabilna, a drgania, które wywołuje jej praca, mogą zniszczyć nie tylko urządzenie, ale i znajdujące się w pobliżu przedmioty czy nawet elementy elewacji. Wśród najbardziej wymagających czynności jest też ułożenie rur zasilania oraz powrotu, zaprojektowanie i ułożenie przepustów, rozłożenie przewodów elektrycznych i ich zabezpieczenie, a także wykonanie bardzo istotnego z punktu widzenia pracy zewnętrznej pompy ciepła monoblok zabezpieczenia przeciw mrożeniowego. Pozostałe czynności i montaż dodatkowych urządzeń nie są problematyczne, chociaż nadal mogą zdarzyć się błędy. Te najczęstsze to zbyt niskie umieszczenie jednostki zewnętrznej, niedopasowanie zasobnika C.W.U oraz nieodpowiednio dobrane rury. Nawet takie szczegóły mogą wpłynąć na funkcjonalność całego układu.
Pompa ciepła split – bez uprawnień ani rusz!
W montażu pompy ciepła KAISAI split najważniejsze jest to, że składa się ona z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Pomiędzy nimi wykonuje się połączenie ze specjalnych, przeznaczonych do chłodnictwa rur miedzianych. Niezwykle istotne są próby szczelności, które wykonuje się np. azotem pod ciśnieniem od 20 do 43 bar. Wszystkie wyniki testów należy zapisywać w protokole, mogą być cennymi wskazówkami, jeśli w przyszłości będą potrzebne naprawy, stanowią też dokumentację niezbędną podczas ewentualnej gwarancji.
Jeśli układ jest szczelny i czysty, wypełnia się go czynnikiem chłodniczym. Warto wspomnieć, że jednostka zewnętrzna zwykle jest już napełniona odpowiednią ilością czynnika. Po wykonaniu wszystkich czynności, można przejść do uruchomienia pompy (najlepiej, jeśli wykona je Partner Serwisowy danej marki), podczas którego dokonuje się ustawień wszelkich istotnych parametrów. Urządzenie już gotowe do pracy, którą można monitorować za pomocą inteligentnej automatyki.
O jakich jednak uprawnieniach była więc mowa w tytule tego akapitu? Chodzi o f-gazy, czyli gazy fluorowe, które są często składnikami czynników chłodniczych do pomp ciepła typu split i nie tylko. Są one bardzo groźne dla środowiska, a jeszcze bardziej dla ludzkiego zdrowia, dlatego praca z nimi wymaga przeszkolenia i specjalnych certyfikatów. Tylko montażysta z uprawnieniami może pracować z f-gazami, czyli również: montować pompy ciepła split.
Split czy monoblok? Co bardziej się opłaci?
Jeśli chodzi o koszty utrzymania i eksploatacji to między pompami ciepła split czy monoblok nie ma szczególnej różnicy. Te pojawiają się dopiero przy kwestii zakupu i montażu. Pompa ciepła split może być nieco droższa, ponieważ składa się z dwóch jednostek i wymaga bardziej skomplikowanej procedury instalacji. Pompa ciepła monoblok jest mniej wymagająca, toteż można ją kupić i zamontować operując na nieco mniejszym budżecie. Obie jednak da się sfinansować – częściowo lub całkowicie – z dotacji i dopłat w ramach wielu programów organizowanych przez polski rząd czy Unię Europejską. Wśród nich najpopularniejsze to Moje Ciepło, Czyste Powietrze czy Ciepłe Mieszkanie. Niektóre z nich wymagają zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego w procesie wnioskowania, dlatego przygotowując się do wystąpienia o finansowe wsparcie, dobrze poznaj program, do którego się zgłaszasz.
Split czy monoblok – co wybrać?
Wybór między pompą ciepła split, a monoblok zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Obie technologie pozwalają na znaczącą redukcję kosztów ogrzewania, a także korzystnie wpływają na środowisko. Pompa ciepła monoblok jest mniej kosztowna w zakupie i montażu, z kolei pompa ciepła split oferuje łatwiejszą kontrolę pracy urządzenia. Chociaż to jej montaż wymaga bardziej specjalistycznych umiejętności i uprawnień, to do instalacji obu pomp warto zaprosić specjalistę, który przeprowadzi ten proces bezbłędnie, a na koniec uruchomi pompę i ustawi jej parametry pracy. Jeśli chodzi o produkty marki KAISAI to pierwsze uruchomienie zawsze wykonują Partnerzy Serwisowi, jest to warunek niezbędny do otrzymania gwarancji.