Polska Strefa Inwestycji „zrewolucjonizowała polski rynek inwestycji przemysłowych”
Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, zaznacza, że Polska Strefa Inwestycji zrewolucjonizowała polski rynek inwestycji przemysłowych. – Rewolucja dokonała się pięć lat temu. Odeszliśmy od systemu, który był bardzo niewydolny, polegający na tym, że poszczególne tereny zostały włączone do Strefy i mogły korzystać z pomocy na rzecz rozwiązania globalnego, tzn. każdy teren potencjalnie jest w strefie, jeśli spełnia określone kryteria. To doprowadziło do sytuacji, w której dynamika wydawania zezwoleń, inwestorów, pojawiających się w Strefie, zwielokrotniła się – mówił.
Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dodał, że korzystne zmiany widać w wynikach osiąganych przez ŁSSE. – 61 proc. firm w strefie ekonomicznej są to firmy polskie, małe i średnie. Duże firmy to tylko 39 proc. Każde małe czy średnie przedsiębiorstwo ma swój teren, na którym chce inwestować. To z reguły nie był teren, który był włączony do tzw. strefy ekonomicznej, a teraz oni mogli na każdym wybranym terenie zainwestować – podkreślił.
Wsparcie dla przedsiębiorców
Polska Strefa Inwestycji to nie tylko wsparcie nowych inwestycji, ale także szereg innych działań dla przedsiębiorcy. – To nie tylko pomoc publiczna, ale cały szereg usług wsparcia dla przedsiębiorców. Wsparcie w zakresie: rozwoju pracowników, kompetencji, wdrażania nowych technologii, edukacji i tego wszystkiego, co jest dziś wyzwaniem dla polskiego przedsiębiorcy. Jeżeli jest jakieś wyzwanie, my staramy się na nie odpowiadać – mówiła Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.
W ciągu ostatnich 5 lat ŁSSE wydała 267 decyzji inwestycyjnych o wartości prawie 15,5 mld złotych. Skutkowało to stworzeniem ponad 40 tys. miejsc pracy.