Dlaczego podcast?
Podcast to po prostu audycja radiowa na kanale konkretnego twórcy, której możemy słuchać w dowolnym miejscu i czasie oraz wracać do niej wielokrotnie. Jakie są zalety tej formy przekazu?
- Sami ustalamy dogodny dla nas czas, w którym słuchamy podcastu.
- Wybieramy tematy, które nas aktualnie interesują.
- Podcastu możemy słuchać z dowolnego miejsca – wystarczy mieć smartfon, słuchawki i oczywiście dostęp do internetu.
- Podcastu możemy słuchać podczas jazdy samochodem, biegania, spaceru czy w trakcie wykonywania automatycznych czynności, takich jak np. sprzątanie czy nawet gotowanie.
- Możemy stworzyć swoją prywatną playlistę, gdzie pogrupujemy podcasty według tematów czy ulubionych twórców.
Podcasty dostępne są w kilkunastu serwisach streamingowych. Każdy może pobrać darmową aplikację na swojego smartfona i słuchać wybranych przez siebie audycji nawet wielokrotnie. Możliwe jest także ściągnięcie podcastów na kartę pamięci i stworzenie tematycznych katalogów.
Czy podcast medyczny ma rację bytu?
„Tworząc 8 lat temu nasz pierwszy podcast, nie myśleliśmy o tym przedsięwzięciu w kategoriach rynkowych i nie zastanawialiśmy się, czy taka forma przekazu ma rację bytu na rynku. Zresztą w 2014 roku to była nisza, mało kto słyszał o podcastach” – tłumaczy Ewa Michalska, redaktor naczelna i współtwórczyni portalu Radioklinika, realizująca podcasty medyczne.
„Naszym celem było przekazanie innym rodzicom rzetelnej wiedzy medycznej, aby mogli w spokoju wysłuchać, co mają im do przekazania lekarze. Będąc w podobnej sytuacji, wiedzieliśmy, o co pytać i staraliśmy się uzyskać od lekarzy wyczerpujące i potrzebne opiekunom małych pacjentów informacje. Podcasty, nagrywane na początku z lekarzami kardiochirurgami z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, okazały się sukcesem. I nie mówimy tu o sukcesie rynkowym czy tym bardziej finansowym. Cieszyliśmy się, że możemy pomóc innym rodzicom w zrozumieniu choroby i trudnego procesu leczenia ich dzieci. Otrzymywaliśmy wiele słów wsparcia, podziękowania i prośby, aby nagrywać kolejne audycje. Wtedy narodził się pomysł, aby nagrywać podcasty medyczne i zapraszać do rozmów także lekarzy innych specjalności” – mówi Ewa Michalska.
Podcasty medyczne są pomocne z kilku powodów:
- Stanowią wiarygodne źródło informacji przekazywanych pacjentom przez lekarzy.
- Umożliwiają spokojne (i nawet wielokrotne) zapoznanie się z konkretnym problemem zdrowotnym.
- Ta forma przekazu pozwala słuchaczowi skupić uwagę i zaangażować się w pełni, co nie zawsze możliwe jest w gabinecie lekarskim.
Podcasty medyczne to nisza, ale bardzo potrzebna. Pacjent, słysząc diagnozę, często jest tak zdezorientowany i zdenerwowany, że nie jest w stanie zapamiętać wszystkich informacji, które przekazuje mu lekarz. Zdarza się też, że zapomina zadać ważnego pytania albo wstydzi się o coś zapytać lekarza. W szpitalu czy gabinecie lekarskim nie zawsze jest też odpowiednia przestrzeń do odbycia dłuższej rozmowy. W konsekwencji pacjenci poszukują później informacji w internecie, a te nie zawsze są wiarygodne. Zdarza się, że są szkodliwe.
Radioklinika, porozmawiajmy o zdrowiu
Podcasty medyczne zgromadzone na portalu radioklinika.pl to już baza licząca prawie 400 pozycji, która wciąż rośnie. Cieszą się one sporym zainteresowaniem, a słuchaczy przybywa. Do rozmów zapraszani są lekarze różnych specjalności, a także inni specjaliści, w tym farmaceuci, dietetycy czy fizjoterapeuci.
Podcasty Radioklinika.pl, porozmawiajmy o zdrowiu dostępne są na takich platformach, jak: Soundcloud.com, Spotify oraz iTunes. Poza tym można ich słuchać bezpośrednio na portalu radioklinika.pl. Do każdego z podcastów przygotowywany jest także artykuł, będący streszczeniem rozmowy ze specjalistą.
„Co nas wyróżnia na rynku podcastów? Myślę, że to, iż skupiamy się wyłącznie na podcastach medycznych. Poza tym staramy się rzetelnie podchodzić do każdego tematu. Przygotowujemy się i opracowujemy dość dokładny scenariusz do każdej rozmowy. Okazujemy tym szacunek zarówno naszemu rozmówcy, jak i słuchaczowi. Nadal swoje działania traktujemy jako misję i wierzymy, że tym sposobem możemy w pewien sposób pomóc osobom szukającym pomocy” – mówi E. Michalska.
Podcast medyczny – czym jest dla słuchacza?
Podcast medyczny nie zastąpi wizyty lekarskiej i nie taki jest też jego cel. Ma natomiast pomóc, ułatwić poszukiwania i naprowadzić na pewne rozwiązania. Pozwala też oswoić się z konkretnym problemem zdrowotnym.
Dziennikarze w imieniu pacjentów zadają lekarzom pytania, dopytują, szukają rozwiązań i podpowiadają, gdzie można szukać pomocy. “Uważam, że warto zdobywać wiedzę i być świadomym pacjentem. Wtedy łatwiej nam porozumieć się z lekarzem, wiemy też na co zwrócić uwagę i o co możemy dopytać specjalistę” – wyjaśnia Ewa Michalska.