Rodzaje i zastosowanie zagęszczarek do gruntu
Zagęszczarka – jak sama nazwa tego urządzenia wskazuje – służy do zagęszczania gruntu, czyli jego utwardzania i stabilizacji. Jak działa zagęszczarka? Wytwarza ona wibracje, które poprzez płaską płytę przedostają się do wnętrza gruntu i powodują uwalnianie cząsteczek wody i powietrza z górnych warstw terenu. Tym samym ziemia znajdująca się pod pracującą zagęszczarką staje się bardziej zbita i stabilna, a w konsekwencji pozwala realizować dalsze prace budowlane.
Aby jeszcze lepiej wybrać dobrą zagęszczarkę, należy poznać ich rodzaje. Niestety nie ma rozwiązań idealnych i każdy typ przystosowany jest do pracy na innej powierzchni. Najmniejsze są zagęszczarki stopowe, czyli tzw. skoczki lub ubijaki. Te maszyny doskonale sprawdzą się podczas ubijania gruntu w wąskich przestrzeniach, np. wykopach pod rury. Niestety z racji niewielkich rozmiarów, będą mało wydajne na większych powierzchniach.
Wtedy warto zastosować nieco większe i cięższe zagęszczarki jednokierunkowe o wadze ponad 100 kg. Posiadają nieco dłuższą i szerszą płytę wibracyjnę i lepiej sprawdzą się podczas przygotowania gruntu pod ścieżkę rowerową, chodnik czy plac parkingowy. Do najcięższych i największych zagęszczarek zaliczają się modele dwukierunkowe. Te potrafią osiągać wagę nawet kilkuset kilogramów i wykorzystywane są przez większe firmy budowlane.
Parametry zagęszczarek
Jeśli szukamy dobrej zagęszczarki do gruntu i wiemy już, jaki rodzaj urządzenia potrzebujemy, to powinniśmy zwrócić uwagę na kluczowe parametry techniczne maszyny. Do najważniejszych czynników zalicza się masa urządzenia, rozmiar płyty roboczej, częstotliwość wibracji, siła odśrodkowa oraz moc silnika. Ponadto przy wyborze zagęszczarki do gruntu warto uwzględnić różnice w charakterystyce pracy silników benzynowych i wysokoprężnych (diesla).
Na koniec warto polecić sklep internetowy, oferujący profesjonalne zagęszczarki znanych marek – isprzet.pl. Oprócz omawianego sprzętu, można znaleźć tam inne, wysokiej klasy urządzenia przemysłowo-budowlane, takie jak agregaty prądotwórcze, przecinarki do glazury czy narzędzia brukarskie.