Plastry Kultury 2024
Każdy z laureatów otrzymał statuetkę oraz dyplom. Jak mówi Kamila Majchrzycka-Szymańska, szefowa Festiwalu Łódź Wielu Kultur jest to dla nich duże wyróżnienia ponieważ nagrodę przyznają publiczność.
To już 12. edycja, w której rozmawiamy o tym, jaka jest Łódź, jaka jest jej tożsamość, ale również wyjątkowe jest to, że to festiwal wielu sztuk, czyli mamy i teatr, i muzykę – mówi Majchrzycka-Szymańska.
W kategorii wydarzenie filmowe wygrała pierwsza w historii Psia Polówka. Wydarzenie, podczas którego oprócz oglądania filmów można było podarować zwierzakom wysokojakościową karmę dla psów i kotów, legowiska, zabawki czy dobrej jakości smaczki. Jak podkreśla Albert Kurkowski pełniący obowiązki dyrektora łódzkiego schroniska dla zwierząt wydarzenie pomogło zrobić wielki krok w zmianie wizerunku schroniska przy ulicy Marmurowej.
Najlepsze schronisko to puste schronisko. Przed półtora rokiem mieliśmy 385 psów i około 150 kotów. Dziś mamy sto pięćdziesiąt kilka psów i czterdzieści siedem kotów, także to jest ogromna różnica – mówi p. o. łódzkiego schroniska.
Dzięki Psiej Polówce w schronisku działa obecnie ponad 100 wolontariuszy, a wcześniej było ich zaledwie 8. Nagroda za wystawę roku trafiła do Arkadiusa. Wielkie namiętności. Konfrontacje w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Wystawa jest dostępna do 13 lipca.
Bardzo cenimy sobie nagrody, które są przyznawane przez publiczność. To jest najbardziej niezależne gremium, jakie można sobie wyobrazić. Bardzo się cieszymy, że ta propozycja Centralnego Muzeum Włókiennictwa tak bardzo przypadła ludziom do gustu – komentuje Kamil Wasiak z CMW.
Spektaklem roku okazał się “Dracula” wystawiany w Teatrze muzycznym w Łodzi, książką roku została “Łódź. Ziemia wymyślona” autorstwa Błażeja Ciarkowskiego, płytą roku został okrzyknięty krążek “XX” O.S.T.R-A. Dodatkową nagrodę Złoty Plaster otrzymała firma MAKIS za październikowy wysyp koncertów w Atlas Arenie.
ZOBACZ TEŻ: Żłobek zamiast kultowej serialowej kawiarni. „Irenka” zastąpi „Irenę” [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]