Papież Franciszek nie żyje
Od przeszło dwóch miesięcy papież znajdował się w złej kondycji. Ojciec Święty od 14 lutego do 23 marca przebywał w Poliklinice Gemelli, do której trafił z powodu problemów z oddychaniem.
Papież Franciszek zmagał się z obustronnym zapaleniem płuc. 22 lutego poinformowano, że u Ojca Świętego pojawiła się niewydolność nerek. Dodatkowo wykryto anemię i wykonano transfuzję krwi. 23 lutego 2025 papież nadal był w stanie krytycznym, przy czym stwierdzono u niego początek lekkiej niewydolności nerek. Ostatecznie został wypisany ze szpitala 23 marca 2025, jego stan określono wówczas jako stabilny, wcześniej po raz pierwszy od pobytu w klinice ukazał się wiernym na balkonie w klinice, wypowiadając kilka słów oraz udzielił zgromadzonym błogosławieństwa. Jeszcze wczoraj (20 kwietnia) papież spotkał się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych J.D. Vancem i wygłosił Urbi et orbi do wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra w Watykanie.
Ojciec Święty zmarł w Watykanie o godz. 07:35. Przyczyną śmierci potwierdzoną przez lekarzy okazał się udar mózgu, który doprowadził do śpiączki i zapaści sercowo-naczyniowej. Informacje na ten temat Stolica Apostolska przekazała podczas oficjalnego obrzędu stwierdzenia zgonu papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny.
Papież Franciszek nie żyje. Kiedy pogrzeb?
Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w sobotę (26 kwietnia) o godz. 10. Zdecydowało o tym we wtorek na porannym posiedzeniu Kolegium Kardynalskie.
Nabożeństwo pogrzebowe na placu świętego Piotra będzie odprawiał dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Trumna z ciałem papieża wystawiona została w w kaplicy jego rezydencji w Domu Świętej Marty. W środę o dziewiątej zostanie przeniesiona do Bazyliki Świętego Piotra. Liturgię słowa będzie sprawował kamerling Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell. Potem w hołd pamięci Franciszka będą mogli oddawać wierni.
Decyzją zmarłego papieża jego ciało będzie wystawione w trumnie, a nie na katafalku. W opublikowanym wczoraj testamencie Franciszek napisał, że chce być pochowany jak każdy chrześcijanin, bez przepychu. Pogrzebany zostanie w ziemi w kaplicy w bazylice Matki Bożej Większej z inskrypcją “Franciscus” na płycie nagrobnej.
Następca Benedykta XVI
Papież Franciszek, właść. Jorge Mario Bergoglio, był argentyńskim duchownym, który urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Był najstarszym z pięciorga dzieci włoskiego imigranta Mario Jose Bergoglio i Reginy Maria Sivori, która także była pochodzenia włoskiego. Rodzina Mario Jose wyjechała z Włoch w 1929 roku, aby uciec przed faszystowskimi rządami Benito Mussoliniego.
Jorge Mario Bergoglio w wieku 6 lat cierpiał na zapalenie płuc. Został mu wycięty fragment prawego płuca. W wieku 21 lat rozpoczął studia w seminrarium Villa Devoto.
W grudniu 1969 roku przyjął święcenia kapłańskie, a wieczystą profesję złożył w kwietniu 1973 roku. 20 maja 1992 roku papież Jan Paweł II ogłosił nominację Jorge Mario Bergoglio na biskupa pomocniczego Buenos Aires oraz biskupa tytularnego Auca. 28 lutego 1998 roku został przeniesiony na stanowisko arcybiskupa koadiutora diecezji Mercedes-Lujan.
W 2001 roku papież-Polak mianował argentyńskiego duchownego na kardynała. Po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku był wymieniany w gronie papabile, czyli potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym Ojcu Świętym.
W latach 2005-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny. Po rezygnacji papieża Benedykta XVI 13 marca 2013 roku, podczas drugiego dnia konklawe, został wybrany 266. papieżem w historii – pierwszym z Ameryki Południowej. Przyjął imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu. Tak symbolicznie wyraził swoje zaangażowanie w pomoc ubogim, troskę o środowisko oraz krytykę nadużyć społecznych.
Skromny Pielgrzym
W trakcie niemal 12-letniego pontyfikatu Ojciec Święty odbył 47 zagranicznych podróży apostolskich. Ani razu nie odwiedził jednak swojej ojczyzny. W Ameryce Południowej spotkał się natomiast z wiernymi w: Brazylii, Ekwadorze, Boliwii, Chile, Peru i Paragwaju. Pod koniec lipca 2016 roku przyleciał do Polski.
Argentyński hierarcha był znany z prowadzenia skromnego trybu życia m.in. poruszał się po mieście, korzystając z transportu publicznego. Uważał się za liberała. Jego podejście do Wojny na Ukrainie budziło kontrowersje, ponieważ uważał, że rozpoczęcie negocjacji, nawet jeśli oznacza to wycofanie się, to przejaw odwagi. Niektórzy interpretowali to jako poparcie dla agresji. Znany był także z otwartości wobec mniejszości – wielokrotnie podkreślał, że każdy człowiek, niezależnie od orientacji seksualnej, zasługuje na miłość i szacunek. Prywatnie był kibicem i honorowym członkiem argentyńskiego klubu piłkarskiego CA San Lorenzo de Almagro.
Wybór nowego papieża może potrwać nawet ponad miesiąc.
Papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat.