Otwarcie wystawy „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne”
Na uroczystości otwarcia wystawy „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne” mają pojawić się potomkowie i potomkinie założycieli fabryki płytek.
– Będziemy mieli profesor Jadwigę Dziewulską-Komender, wnuczkę Jana Dziewulskiego, panią Joannę Opolską z rodziną, czyli prawnuczkę Jana Dziewulskiego, czyli właśnie tego założyciela fabryki, od którego liczymy tę produkcję płytek, bo to już 141 lat, licząc dokładnie. Bardzo fajnie, że też dzięki unijnej dotacji pozyskaliśmy gabloty. Dzięki tej dotacji Urzędu Gminy Opoczno mamy tę piękną, nowoczesną salę – podkreśla Adam Grabowski, dyrektor muzeum.
Posłuchaj:
Tożsamość ceramiczna Opoczna
Jak mówi dyrektor muzeum, jest to pierwsza w historii miasta stała ekspozycja, ukazująca tożsamość ceramiczną. Składają się na nią archiwalne dokumenty i fotografie. Nie mogło zabraknąć najstarszych płytek – niektóre z nich wciąż służą w starych kamienicach czy kościołach.
– Te płytki są naprawdę ponadczasowe. Mamy tutaj na wystawie płytki z końca dziewiętnastego wieku, z początku dwudziestego, kiedy one były najpiękniejsze. Właśnie wtedy fabryka święciła największe triumfy, nagrody na międzynarodowych wystawach, przeważnie złote medale z tych wystaw, właściciele zakładu przywozili. Dlaczego one są takie trwałe. Po pierwsze, to jest płytka, która ma wzór grubości 4 – 5 mm, czyli żeby zedrzeć tę płytkę, naprawdę trzeba kilkaset lat i mamy już 140 czy 130. Po nich chodzimy w tych budynkach w wielu miejscowościach – dodaje Adam Grabowski.
Posłuchaj:
Wystawa zajęła jedno z muzealnych pomieszczeń. jej otwarcie zaplanowano na godz. 12.