Początki zespołu Mazowsze na ziemi opoczyńskiej
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” powstało niespełna rok temu w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze. Właśnie dobiega końca cykl spotkań poświęconych folklorowi opoczyńskiemu. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że to właśnie opocznianie mieli ogromny wpływ na powstanie zespołu Mazowsze. Zanim powstał zespół Tadeusz Sygietyński i jego żona Mira Zimińska-Sygietyńska, spotykali się z dawnymi twórcami ludowymi z Opoczna.
– Tadeusz Sygietyński, kiedy tworzył Mazowsze, prowadził badania terenowe. Na początku odwiedził ziemię opoczyńską, by spotkać się z jej mieszkańcami. Umawiał się z najstarszymi mieszkańcami tych ziem. Zachęcał by wyjawili mu te wszystkie sekrety, wyciągnęli instrumenty i zagrali fragmenty muzyki, która grają na weselach i podczas innych wydarzeń, jak święta. W ten sposób uzyskiwał od nich materiał muzyczny, ale też słowa przekazywane z pokolenia na pokolenie – mówi Katarzyna Pasieczna z Centrum Folkloru Polskiego.
Oberek opoczyński nieodłącznym elementem występów
Właśnie mijają 72 lata od debiutu zespołu Mazowsze na scenie w Teatrze Polskim. Było to 6 listopada 1950 roku.
– Większość z tego programu to były utwory opoczyńskie. Oczywiście słynny oberek opoczyński, ale też piosenki do tej pory śpiewane – dodaje Katarzyna Pasieczna.
Wioletta Milczuk, była tancerka Mazowsza opowiada, że wszystkie koncerty Mazowsza rozpoczynają się od akcentu opoczyńskiego.
– Cały początek każdego kalejdoskopu rozpoczyna się w kostiumach opoczyńskich, potem jest oberek opoczyński albo polka tramblanka. I to jest pierwszy region, który pojawia się na scenie – zaznacza była tancerka Mazowsza.
Polka tramblanka i opoczyński oberek we Francji
Podczas pierwszego wyjazdu zespołu Mazowsze na zachód do Francji – był to 1954 rok – jeden z dziennikarzy utrwalił Mazowsze wykonujące właśnie polkę tramblankę. Zarejestrowany materiał można obejrzeć w Centrum Folkloru Polskiego.
Wioletta Milczuk wspomina ze wzruszeniem wspomina chwilę, kiedy usłyszała opoczyńskiego oberka w Cannes , podczas prezentacji aktorów „Zimnej Wojny” Pawła Pawlikowskiego.
– Gdy Paweł Pawlikowski, Agata Kulesza, Tomasz Kot szli po czerwonym dywanie w tle leciał oberek opoczyński. Zabrzmiał w przestrzeni, która poszła w eter na cały świat – podkreśla Wioletta Milczuk.
Akcenty opoczyńskie w Centrum Folkloru Polskiego
W Centrum Folkloru Polskiego jest wiele akcentów opoczyńskich. Od kilku tygodni trwa tam cykl spotkań poświęconych ziemi opoczyńskiej, przyjeżdżają m.in. jej mieszkańcy – twórcy ludowi, ale też sołtysi i koła gospodyń wiejskich. Wszyscy są pod wrażeniem tego miejsca i promocji Opoczna.
Przyjaźń Opoczna i zespołu Mazowsze trwa do dziś. Mazowsze chętnie koncertuje na ziemi opoczyńskiej. Tadeusz Sygietyński został patronem Miejskiego Domu Kultury w Opocznie.
Posłuchaj: